avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Probleme la CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Probleme la CAS

Buna ziua.
Din anul 2009 lucrez in baza unui contract de agentie .Din 2009 pana in data de 30-06-2012 mi-am platit singura toate contributiile la care am fost obligata ca PFA.Din 01-07-2012 ,potrivit art.296(24)alineatele 5,7,8 din Codul Fiscal,firma cu care lucrez ,calculeaza,retine si vireaza in numele meu cotele individuale de contributii sociale.Problemele apar in 2013 cand am primit Somatie de la ANAF ,unde figurez cu sume de plata pentru perioada 01-07-2012pana la 31-12-2012(perioada in care s-au transferat documentele de la CNPP la ANAF).
Am depus la registratura ANAF acte din care reiese ca firma cu care lucrez imi vireaza banii catre sanatate,pensii,impozit16%.
La sanatate si impozit16% totul este OK,la pensii nu apare nici o plata.
De la 01-01-2013 totul este bine , dar pentru a doua jumatate a anului 2012 apar cu restante (neintelegeri intre CNPP si ANAF),pe care nu mi se pare normal sa le platesc.
In contractului de agentie sunt contribuabil prin retinere la sursa(10,5%),nu mai sunt impozitata in sistem real(31,3%),cum am fost pana la 30-06-2012.
Care ar fi rezolvarea legala pentru aceste 6 luni cu probleme.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 14:51, 23 Noiembrie 2013
Opinia mea este urmatoarea :
Din cele prezentate,coroborate si cu prevederile art 52 si 296^21 din Codul fiscal,in perioada ianuarie-iunie 2012 fiind PFA,a trebuit sa achitati CAS la venitul declarat. Incepand cu luna iulie 2012 ati trecut ca fiind contribuabil conform art 296^21 lit.f,situatie in care baza de calcul era venitul brut stabilit prin contractul incheiat intre parti, conform art.296^24 alin.(5)platitorul de venituri avand obligatia retinerii si virarii CAS. Daca platitorul de venituri a declarat si platit sumele retinute,acestea trebuiau sa se regaseasca in declaratia 112 a acestuia. Mai cred ca trebuia sa fi procedat si la suspendarea din calitatea de PFA,incepand cu data de 01.07.2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie sanatate pana in 1 iulie 2012 lucianilin lucianilin In martie 2012,am vandut in calitate de producator agricol, catre o societate comerciala porumb boabe.S-a intocmit Borderou de achizitie ,si a fost retinut 2% ... (vezi toată discuția)
Nu sunt asigurata! Cris-dar Cris-dar Buna ziua! As avea nevoie de o interventie chirurgicala,cei de la clinica mi-au spus ca nu ma pot interna fara sa fiu asigurata la cas.As dori sa cotizez la ... (vezi toată discuția)
Pfa fifi53 fifi53 dupa ce am citit oug.15/2012 art 296.19 nu mai inteleg nimica eu pfa inregistrat la administratia financiara cu cod fiscal , realizez venituri lucrez pe baza ... (vezi toată discuția)