Forum Discuţii juridice Executare silită Dobanda in cazul executarii silite?
Discuție deschisă în Executare silită

Dobanda in cazul executarii silite?

Buna ziua

Am si eu o nelamurire.....Am fost executata silit de o banca......Am platit in 3 transe lunar dupa cum m-am inteles cu executorul,fara intarziere.Am virat banii in contul comunicat prin adresa doar ca persoana care a virat banii a fost baitul meu.Acum constat cu stupoare ca primesc o alta hartie de executare cu o alta amenintare ca nu s-a platit suma!In urma verificarilor d-nii de la banca au virat suma depusa de baiat in contul unui alt datornic........Acum in luna asta mai aveam de achitat taxa executorului si 600 lei din toata suma ce o aveam de platit,doar ca ma trezesc cu majorare si cu dobanda la suma comunicata ca fiind credit!!!!Este posibil sa ti se stabileasca alta dobanda dupa ce in hartiile comunicate s-a specificat suma care o datorezi?Acum dupa gafa lor nu mai am de gand sa platesc aceasta suma din mana ,las sa-si recupereze sumele din salariul lunar.........care este cuantumul proprit din salar in astfel de cazuri?La diurna se poate atinge deoarece diurna este mai mare decat salariul in sine!Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cu toata stima!
Nu are relevanata persoana care realizeaza demersul pentru achitare transe negociate
Are importanta contul in care s-a virat suma
In conditiile in care detineti documente prin care probati achitarea transelor in contul indicat,depuneti documentele justificative la executorul judecatoresc
Pentru a preintampina situatii neplacute este de preferat sa discutati concret situatia cu executorul,nu sa prezentati atitudine reticenta