Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Desfierea unui copil infiat care acum are 43 de ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Desfierea unui copil infiat care acum are 43 de ani

După atâta timp, adoptia inceteaza prin desfacere sau ca urmare a constatarii nulitatii sale.

Prin desfacere avem următoarele condiții:

Desfacerea adoptiei la cererea adoptatorului Art. 477
(1) Adoptia poate fi desfacuta la cererea adoptatorului sau a familiei adoptatoare, daca
adoptatul a atentat la viata lor sau a ascendentilor ori descendentilor lor, precum si atunci
cand adoptatul s-a facut vinovat fata de adoptatori de fapte penale pedepsite cu o
pedeapsa privativa de libertate de cel putin 2 ani.
(2) Daca adoptatorul a decedat ca urmare a faptelor adoptatului, adoptia poate fi
desfacuta la cererea celor care ar fi venit la mostenire impreuna cu adoptatul sau in lipsa
acestuia.
(3) Adoptia poate fi desfacuta la cererea adoptatorului numai dupa ce adoptatul a
dobandit capacitate deplina de exercitiu, in conditiile legii, chiar daca faptele au fost
savarsite anterior acestei date.

sau

Desfacerea adoptiei la cererea adoptatului Art. 478
Adoptia poate fi desfacuta la cererea adoptatului daca adoptatorul s-a facut vinovat fata
de adoptat de faptele prevazute la art. 477.

ori prin constatarea nulității absolute[

Nulitatea absoluta a adoptiei Art. 480
(1) Sunt nule adoptia fictiva, precum si cea incheiata cu incalcarea conditiilor de forma
sau de fond, daca, in acest din urma caz, legea nu o sanctioneaza cu nulitatea relativa.
(2) Adoptia este fictiva daca a fost incheiata in alt scop decat cel al ocrotirii interesului
superior al copilului.
(3) Actiunea in constatarea nulitatii adoptiei poate fi formulata de orice persoana
interesata.
Patrick_, utilizator