avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la valoare reziduala leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la valoare reziduala leasing

O societate are trei contracte de leasing pentru trei autoturisme cu urmatoarele specificatii:
Contract 1: valoare auto = 33.000 euro, avans = 10.000 euro, valoare reziduala inclusa in rate 6.500 euro, perioada contract = 36 luni. Factura lunara are: capital, dobanda, diferenta curs si valoare reziduala
Contract 2: valoare auto = 8.000 euro, avans = 1.000 euro, valoare reziduala care se factureaza la finalul contractului = 8 euro, perioada = 48 luni
Contract 3: valoare auto = 12.000 euro, avans = 3.000 euro, valoare reziduala neiclusa in rate, care se factureaza la finalul contractului = 850 euro, perioada = 12 luni.
Toate autoturismele sunt sub 3.5 tone, pentru persoane, data contractelor de leasing fiind din 2011.
Care este monografia contabila si implicatiile fiscale ale limitarii deducerii TVA inainte de 2012 si dupa 2012?
Limitarea dreptului de deducere la TVA pentru valoarea reziduala inclusa in rate se aplica numai asupra valorii reziduale trecuta in factura, sau asupra intregii facturi lunare ce include: capital, dobanda, valoare reziduala, diferenta curs valutar? Daca pe factura nu apare valoarea reziduala, dar in contract valoarea reziduala este 0, cum se intrepreteaza din punctul de vedere al deducerii TVA?
Cel mai recent răspuns: tincuta30 , utilizator 18:19, 14 Decembrie 2012
Cum se inregistra valoarea reziduala dpv al TVA la contractele de leasing?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Leasing financiar xinom xinom 4m un leasing financiar pentru un autoturism. Scadentarul cuprinde: col.1 - rata leasing= 272.93 euro; col.2 - capital=192.69 euro; col.3 - ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate tva autoturism in leasing antonia_m09 antonia_m09 Am un autoturism transport persoane achizitionat in leasing inainte de 31.12.2011, pentru care mi se factureaza rata lunara(capital) si tva precum si rata ... (vezi toată discuția)
Reevaluare leasing financiar Ana M Eliade Ana M Eliade Nu am facut reevalauarea contractelor de leasing financiar. Este in regula sa o corectez ca pe o eroare contabila pe seama rezultatului reportat, sa refac ... (vezi toată discuția)