Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la valoare reziduala leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la valoare reziduala leasing

O societate are trei contracte de leasing pentru trei autoturisme cu urmatoarele specificatii:
Contract 1: valoare auto = 33.000 euro, avans = 10.000 euro, valoare reziduala inclusa in rate 6.500 euro, perioada contract = 36 luni. Factura lunara are: capital, dobanda, diferenta curs si valoare reziduala
Contract 2: valoare auto = 8.000 euro, avans = 1.000 euro, valoare reziduala care se factureaza la finalul contractului = 8 euro, perioada = 48 luni
Contract 3: valoare auto = 12.000 euro, avans = 3.000 euro, valoare reziduala neiclusa in rate, care se factureaza la finalul contractului = 850 euro, perioada = 12 luni.
Toate autoturismele sunt sub 3.5 tone, pentru persoane, data contractelor de leasing fiind din 2011.
Care este monografia contabila si implicatiile fiscale ale limitarii deducerii TVA inainte de 2012 si dupa 2012?
Limitarea dreptului de deducere la TVA pentru valoarea reziduala inclusa in rate se aplica numai asupra valorii reziduale trecuta in factura, sau asupra intregii facturi lunare ce include: capital, dobanda, valoare reziduala, diferenta curs valutar? Daca pe factura nu apare valoarea reziduala, dar in contract valoarea reziduala este 0, cum se intrepreteaza din punctul de vedere al deducerii TVA?
Cum se inregistra valoarea reziduala dpv al TVA la contractele de leasing?