Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... infiltratii terasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

infiltratii terasa

Am o problema cu un vecin de la bloc. Eu am un apartament situat la et.2 intr-un bloc de beton vechi de 40 de ani. Vecinul de la et. 1 si-a inchis balconul cu termopan si si-a facut izolatie exterioara. Dupa doi ani de la aceasta lucrare sustine ca in sufrageria sa sunt infiltratii din cauza eu nu am balconul inchis iar atunci cand ploua apa se infiltreaza la el in sufragerie. Aceasta problema apare iarna, niciodata nu m-a deranjat vara.. din ce se vede de la mine de pe terasa, tabla care a fost pusa deasupra polistirenului are inclinatie spre balcon iar aproape de colt are si un diblu neacoperit de tencuiala.. Individul ma ameninta cu tribunalul.. Ce sa fac pt. ca orice lucrare trebuie efectuata pe o temperatura de peste 5 grade.. Mentionez ca nu sunt in relatii bune cu individul, orice solutie de mediere nu are speranta.. Sa-mi fac asigurare de locuinta care sa includa eventuale daune cauzate vecinilor?? Daca se duce in tribunal eu cam ce ar trebui sa fac???
Nu ati precizat concret daca izolatia exterioara executata de vecin se intinde strict asupra suprafetei aferente apartamentului sau
Pentru a preinatampina situatii neplacute,incheiati asigurare facultativa a locuintei care sa contina si aceasta clauza
In caz de actiune in instanta este obligatoriu necesar sa se efectueze expertiza tehnica care sa concluzioneze asupra cauzelor care determina infiltratiile,care la imobil vechi de peste 40 ani,pot fi numeroase
Situatia initiala era bacolnul dvs peste balconul lui. Dar dvs spuneti ca apa din balconul dvs ajunge misterios in sufrageria lui. De aici deduc ca vecinul probabil a daramat peretele dintre sufragerie si balcon si pentru a le comasa si a avea o sufragerie mai mare care inglobeaza si suprafata balconului acum inchis. In acest moment, balconul dvs deschis este peste sufrageria lui marita. In acest caz eu zic ca este 100% sigur ca vecinul a efectuat lucrarea fara autorizatie de la primarie (primaria nu ar da autorizatie pentru asa ceva). Daca mai aduce in discutie problema puteti sa-i ziceti ca il veti reclama la Inspectoratul de Stat in Constructii si la Primarie pentru modificari fara autorizatie de construire iar amenzile sunt foarte consistente. Pentru el ar fi mult mai ieftin sa va plateasca eventuala lucrare de hidroizolare de la dvs din balcon de pe urma careia tot el va avea de profitat.
dcgdcgdcg, utilizator