avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii terasa exterioara impusa de vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii terasa exterioara impusa de vecin

Buna ziua,

Am urmatoare situatie: sunt proprietarul unui apartament la ultimul etaj dintr-un bloc care detine o terasa de aprox 20 m2 care in documente apare ca fiind exterioara. Cand am cumparat apartamentul terasa am preluat-o acoperita cu policarbonat, dar nu este inchisa. Vecinul de sub mine si-a transformat tot terasa exterioara in camera (inainte de a cumpara eu apartamentul) - nu cunosc daca are autorizatie sau nu pentru modificarile efectuate sau acord de la vechiul proprietar.
Are pretentia ca eu sa izolez terasa pentru ca el sa nu aiba probleme in cazul in care ploua in terasa mea si i s-ar infiltra lui in camera transformata din terasa.
Mentionez ca nu exista Asociatie de Proprietari (se opune constituirii uneia).
Intrebarile mele sunt:
1. Sunt obligat sa fac investitii de inchidere sau hidroizolare a terasei mele pentru ca sa nu aiba el eventuale probleme in camera transformata din terasa?
2. Daca nu sunt obligat, cum ii pot demonstra acest lucru pentru a inceta cu asemenea pretentii si presiuni din partea sa?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 13 August 2023
ClaudiaUrs, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 20:32, 21 August 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și chiar dacă era terasă dedesubt, aveți obligația să faceți în asa fel hidroizolația și scurgeri spre exterior, astfel încât să nu se scurgă prin terasa dvs. apă pe proprietatea de sub dvs.
Ultima modificare: Duminică, 13 August 2023
latka, utilizator
Este facuta scurgerea spre exterior de catre constructor, eu nu am intervenit cu nimic asupra constructiei, iar apa nu sta pe terasa, ploua si se scurge. Multumesc!

latka a scris:

Și chiar dacă era terasă dedesubt, aveți obligația să faceți în asa fel hidroizolația și scurgeri spre exterior, astfel încât să nu se scurgă prin terasa dvs. apă pe proprietatea de sub dvs.

Ultima modificare: Duminică, 13 August 2023
ClaudiaUrs, utilizator
@Claudia Urs

Câtă vreme nu sunt infiltrații sau scurgeri de apă care să-l afecteze pe vecin, dvs nu trebuie să-i demonstați nimic.

Vecinul este cel care trebuie să probeze obligația dvs. dea lua măsuri pentru a elimina temerile sale că în viitor s-ar

putea să apară astfel de probleme. Deocamdată este ca povestea cu dobul de sare iar pretențiile și presiunile

vecinului par a se încadra la hățuire.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu e nici o problema actuala si toate sunt in regula, nu aveti de ce sa va ingrijorati. Credeam ca sunt mici probleme curente. Nu sunteti obligata sa inchideti terasa. Nu sunteti obligata nici sa-i demonstrati ceva. Doar in cazul unui litigiu.

ClaudiaUrs a scris:

Este facuta scurgerea spre exterior de catre constructor, eu nu am intervenit cu nimic asupra constructiei, iar apa nu sta pe terasa, ploua si se scurge. Multumesc!

Ultima modificare: Luni, 14 August 2023
latka, utilizator
Daca vreti sa verificati existenta Autorizatiei de Construire , puteti verifica la Primarie. (Autorizatia, daca esxista, ar trebui sa includa si acordul vecinilor direct afectati) In rest, cum v-au spus si antevorbitorii, nu aveti motive sa va faceti probleme. Succes!

Alte discuții în legătură

Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)
Cine suporta cheltuielile pt infiltrarea apei din balcon sorellina sorellina Buna ziua, Am o intrebare: Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc format din P+5. Apartamentul meu are o terasa foarte mare descoperita. Datorita ninsorilor ... (vezi toată discuția)
Hidroizolatie peste plafonul balconului de la ultimul etaj arhdy arhdy Buna ziua, Va deranjez cu o nelamurire: Plafonul exterior al balconului de la ultimul nivel (respectiv etaj 10), este parte comuna a asociatiei de ... (vezi toată discuția)