Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchidere balcon
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchidere balcon

Am cumparat o locuinta noua in anul 2009.
Pe partea laterala la dormitor am un balcon de cca 4000x750mm.
Din cauza ca este spre nord si este situat la 5mde un loc de joaca este necesara inchiderea lui.
Asociatia de proprietari nu este de acord cu aceasta inchideredin cauza ca a facut rost de un document de la dezvoltator prin care se spune ca balconul nu a fost conceput ca spatiu de locuit si ca nu suporta greutati.
Eu vreau balconul incis de catre firma care a montat tamplaria ca sa obtin o reabilitare termica si fonica caci de locuit cum potlocui practic intr-un spatiu de 75 cm. In acelasi timp balconul face parte din locuinta si locuinta este pentru locuit. Inclusiv balconul a fost platit la ceeasi valoare pe mp.
Care ar fi iesirea ?
Care este situatia balcoanelor de la etajele superioare,mai este vreunul inchis?
Nu mai este inchis niciunul.Dar intotdeauna trebuie sa fie cineva care sa inceapa.
Din nefericire pentru mine sunt eu cel care incepe. Adevarul este ca si pretul pentru inchidere este cam mare si la vremurile acestea...