Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare balcon

Am cumparat un apartament intr-un bloc cu doua scari. La primavara doresc sa renovez apartamentul si implicit sa schimb vechea tamplarie de cornier cu geam de la cele doua balcoane cu tamplarie PVC. Apartamentul meu a ramas ultimul care nu a schimbat tamplaria la balcoane. La scara vecina toti proprietarii au inchis laturile balcoanelor cu BCA iar fata cu tamplarie PVC. La scara mea toate balcoanele sunt inchise cu PVC pe toate cele 3 laturi ale balconului. Eu doresc sa inchid lateralele cu BCA si fata cu PVC, ca la scara vecina. Intrebarea mea este daca trebuie sa iau vreo autorizatie, ceva sau pot sa demarez lucrarile fara nici o grija?
Multumesc!
The-Borg, utilizator
Buna seara,
Da, trebuie autorizatie, desi majoritatea balcoanelor sunt inchise fara autorizatie.
Este obligatoriu sa obtineti initial acordul asociatiei de proprietari deoarece balconul are un perete cu 2 fete,fata exterioara care face parte din partea comuna a imobilului de locuit in comun si fata interioara care face parte din proprietatea privata
Dispozitia in vigoare precizeaza ca proprietarul nu poate schimba destinatia sau aspectul partii comune fara a obtine acordul asociatiei de proprietari
Pentru inchiderea balcon,este necesara intocmirea d eproiect tehnic,solicitarea autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Copii ale documentelor mentionate se depun la asociatia de proprietari pentru completare in cartea tehnica a imobilului de locuit in comun