avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal


Buna ziua !

Daca un salariat face o cerere prin care solicita concediu fara salariu pe o perioada mai mare, deci in perioada respectiva fiind incluse si sambete si duminici, cum se face inscrierea in revisal ?

Exemplu : cerere nr. ...../.........CFS pt perioada 3 – 24 decembrie 2012.
E corect sa completez la data inceput suspendare 3.12.2012 si la data sfarsit ,respectiv incetare 24.12.2012 ?

In acest mod, la raport salariat apar la interval suspendare mai multe zile ( fiind incluse si zilele de weekend) . Totusi suspendarea se face in baza unei singure cereri in care se solicita CFS pentru perioada respectiva.

Va rog sa-mi dati un sfat privind completarea corecta ! Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:15, 13 Decembrie 2012
Daca perioada de CFS este cuprinsa intre 03.12 - 24.12.2012 in REVISAL operati astfel :
- data inceput suspendare = 03.12.2012

- data sfarsit/incetare suspendare = 24.12.2012

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data incetarii suspendarii in revisal iirina_19 iirina_19 Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si ... (vezi toată discuția)
Încetarea suspendare zxz19 zxz19 Buna ziua Daca un angajat a făcut cerere de suspendare a contractului de munca pt 2 ani si s-a operat in revisal la data sfârșit suspendare ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar Andrei Gica Andrei Gica Durata unui concediu fara salar se masoara in zile calendaristice sau in zile lucratoare? (vezi toată discuția)