avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema delicata (condamanre cu suspendare)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema delicata (condamanre cu suspendare)

Buna ziua,

Va scriu pe acest forum in speranta ca cineva ma va putea ajuta cu un raspuns.

In decembrie 2012, am fost oprit de politie in timp ce conduceam si am suflat in aparatul etilotest, rezultand o alcoolemie de 0.47. Am refuzat proba de sange, iar acum cateva zile am primit o condamnare de 6 luni inchisoare cu suspendare (perioda de incercare de 2 ani si 6 luni). Pana aici totul imi este foarte clar, platesc pt ce am facut.

Problema mea cea mare este urmatoarea: avand permisul de conducere suspendat din luna decembrie 2011, am sustinut un examen pt a obtine un permis de conducere in alta tara europeana (unde sunt rezident), in urma caruia am obtinut un permis de conducere. In luna august 2012, ma aflam in Romania, conducand un autoturism (tin sa mentionez ca am intrebat un avocat daca pot conduce in Romania cu permis eliberat de alta tare, iar acesta mi-a raspuns ca se poate, desi ulterior am aflat ca nu aveam voie). In timp ce conduceam, am fost oprit de politie, mi-am prezentat actele, iar agentul, in urma unor verificari, a descoperit ca permisul meu de conducere este suspendat. Eu am incercat sa-i explic ca am permisul romanesc de conducere suspendat, iar permisul strain l-am obtinut legal, in urma unui examen intr-o alta tara. (atunci am aflat ca mie imi fusese dreptul de conducere suspendat pe teritoriul Romaniei si nu aveam voie sa conduc cu nici un permis). Mi-a facut dosar penal, a facut cercetari, iar la momentul respectiv nu aveam nici o condamanare. Peste putin timp mi-a spus ca el (politistul)a cerut scoaterea mea de sub urmarire penala si ca voi primi o amenda. De atunci au trevut trei luni si eu nu am mai primit nici o veste , nici o citatie, nici o amenda. Sper sa fie asa cum zice el, dar imi este frica sa nu ajung si aici la un proces. Acum, eu vreau sa va intreb, doar pe cei care sunteti siguri ca stiti despre ce vorbiti, in cazul in care ajung la proces, se poate sa primesc si aici o condamnare tot cu suspendare? Avand in vedere ca in momentul comiterii infractiunii(luna august) nu aveam condamnarea pe care am primit-o acum (decembrie 2012). Sau ce parere aveti dumneavoastra ca mi s-ar putea intampla aici?

Va mutumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu stima,
Andrei P.
Ar fi bine sa va interesati de stadiul dosarului,eventual sa va angajati avocat,o amenda administrativa data de procuror ar fi cea mai buna varianta pentru dvs,daca ajungeti iar in instanta exista posibilitatea sa primiti tot cu suspendare,infractiunile sant concurente se contopesc.
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns. Acum am o alta mare problema. Tocmai ce am aflat ca mi se va inchide dosarul si voi primi o amenda. Dar procurorul a facut adresa in tara in care eu sunt rezident sa afle ce am declarat eu cand am obtinut permisul de conducere aici. Ca daca am mintit, cand am obtinut permisul strain, ca nu detin alt permis, imi va face al dosar penal pentru fals in declaratii. Nici nu mai stiu ce sa fac. Sunt disperat, nu sunt o persoana foarte rezistenta la vesti de genul acesta si am lesinat cand am aflat. Deci probabil voi avea un nou dosar penal pentru fals in declaratii. Dar in momentul cand eu am sustinut examenul de conducere in strainatate, permisul meu de conducere nu mai era valabil, deci eu consider ca nu am mintit aici in declaratie cand am spus ca nu detin un alt permis de conducere. Dar nu prea coteaza parerea mea aici. Acum eu avand acum o condamnare cu suspendare de 6 luni, ce mi se poate intampla daca voi ajunge la un proces pentru fals in declaratii. Cand am comis fapta, inca nu aveam aceasta condamnare de 6 luni cu suspendarea. Doamne ca-mi vine sa ma arunc la etaj. Nu-mi vine sa cred ca mi s-a intamplat. Am un copil de 3 ani si nu as vrea sa ajung sa fac inchisoare si sa-mi pierd famila. Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Va multumesc.
Pentru asta este posibil sa raspundeti in tara in care santeti rezident daca ati ascuns acesta situatie,trebuie vazut ce prevede legislatia acolo.
Pai daca ar trebui sa raspund aici, atunci de ce a mai facut procurorul adresa, ca sa vada ce am declarat eu aici, sa stie daca imi face alt dosar penal sau nu. Permisul meu romanesc fiind suspendat din luna decembrie 2011, atunci inseamna ca am gresit cand am obtinut permisul aici (luna august 2012)? Eu la momentul respectiv nu detineam un al permis de conducere european. Doamne ca imi este atat de greu sa inteleg si-mi este atat de dificil sa pricep ce mi se intampla. Am gasit chiar si un articol, care spune ca detinerea simultana a doua permise, se constituie contraventie si se pedepseste cu amanda contraventionala de gradul 4.
Problema la dvs este ca al doilea permis l-ati obtinut in momentul in care erati cercetat sau judecat pentru savarsirea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice si probabil nu ati adus la cunostiinta autoritatilor unde dvs santeti rezident acest aspect..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema ff complicata - permis de conducere apopa500 apopa500 Buna ziua. Am apelat la acest forum, deoarece am o problema foarte serioasa si in acelasi timp foarte complicata. Voi incerca sa scriu cat mai detaliat. In ... (vezi toată discuția)
Permis anulat aadrian74 aadrian74 buna ziua.va rog sa mi dati un sfat in cazul meu..am avut permisul anulat in romania decizie finala in decembrie 2010(ucidere din culpa,2 ani cu suspendare si ... (vezi toată discuția)
Pot sa obtin permisul in strainatate? artur8411 artur8411 Buna ziua Am si eu o problema mi-sa retinut permisul de conducere in vederea anulari acum aproape de 1ani jumate am facut o prostie si da suport consecintele ... (vezi toată discuția)