Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Delegarea gestiunii serviciului de transport deseuri ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Delegarea gestiunii serviciului de transport deseuri menajere

Care este procedura de atribuire a unui contract de concesiune avand ca obiect: "Delegarea gestiunii serviciului de transport deseuri menajere de la punctele de colectare la depozitul ecologic", contractul avand o valoare estimata sub 15.000 euro?
Daca valoarea contractului fara TVA este sub pragul de 15.000 euro,se poate face incredintare directa.Cititi OUG 77 din 2012 si gasiti acolo obligatia de a notifica in SEAP daca se cumpara direct si depaseste valoarea de 5000 euro.
"9. După articolul 19 se introduce un nou articol, articolul 191, cu următorul cuprins:
Art. 191. - (1) În situaţia prevăzută la art. 19, autoritatea contractantă transmite în SEAP o notificare cu privire la achiziţia directă a cărei valoare depăşeşte echivalentul în lei al sumei de 5.000 euro fără TVA, în cel mult 10 zile de la data primirii documentului justificativ ce stă la baza achiziţiei realizate."
irina_stirbu2000, utilizator
Fiind vorba despre delegarea de gestiune prin concesiune vor fi necesare aprobarea prin HCL a Regulamentului serviciului de transport, Caiet de sarcini., Contract......,etc, precum si aprobarea prin HCL pentru incredintare directa a contractului?
Primul pas care trebuie facut este obtinerea HCL prin care se aproba delegarea serviciului public de colectare deseuri,a Regulamentului ,caietului de sarcini si modelul de contract.Incredintarea directa are loc dupa ce exista aprobate toate aceste documente,inclusiv termenii contractului.