Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPT MUNCA STRAIN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPT MUNCA STRAIN

Buna ziua !
Stie careva daca un strain care are drept de sedere in Romania pt masterat se poate angaja ???

Multumesc !
habibi a scris:

Buna ziua !
Stie careva daca un strain care are drept de sedere in Romania pt masterat se poate angaja ???

Multumesc !

Daca este vorba de un cetatean al unui stat UE se poate angaja in aceleasi conditii ca si cetatenii romani.
In situatia in care este cetatean al unui stat din afara UE, pentru a avea drept de munca in Romania are nevoie de autorizatie de munca.
Puteti consulta OUG 55/2007 si OUG 56/2007.
Pot fi incadrati in munca sau, dupa caz, pot presta munca la persoane fizice sau juridice din Romania, fara autorizatie de munca, urmatoarele categorii:
a) strainii titulari ai dreptului de sedere permanenta pe teritoriul Romaniei - OUG nr.56/2007 :)