Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator firma comerciala.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator firma comerciala.

Buna ziua, un prieten m-a rugat sa ma puna administrator si asociat la o firma comerciala SRL cu alte persoane (gen sa fiu omul lui) pe motiv ca el nu vrea sa apara pe acte. Eu nu am antecedente penale de nici un fel. Ce pedeapsa risc daca firma respectiva face vreo evaziune fiscala sau orice alta ilegalitate de gen fiscal
:O?
Pentru evaziune fiscala raspundeti ca administrator, iar pedepsele variaza de la amenzi pana la 8 ani de inchisoare, cu interzicerea unor drepturi si cu posibilitatea majorarii pedepsei functie de fapta, prejudiciul adus....