avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul zile concediu de odihna neefectuate, vechime ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul zile concediu de odihna neefectuate, vechime minim 1 an?!

Data de incepere contract de colaborare - 1 august 2011, data de incetare - 1 octombrie 2012, 21 zile de concediu de odihna prevazute in contract.

Zilele de concediu s-au luat pentru 2011, insa pentru 2012 se considera 21 de zile de concediu neefectuate sau 21 zile / 12 luni X 9 luni, adica 16 zile?!

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:35, 17 Decembrie 2012
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Astfel, pentru 2012 aveti dreptul la :
21 : 12 x 9 =.... 16 zile lucratoare de CO
Ultima modificare: Luni, 17 Decembrie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna negut_dorina negut_dorina buna ziua.am 3 cazuri am contract pe perioada determinata expira 17.04 2012 intrebarea este cate zile de concediu de odihna pot sa le dau de ex pe luna ... (vezi toată discuția)
Concediu Ciprian Sandu Ciprian Sandu Buna seara. Am lucrat 4 luni jumatate ca vanzatoare ,luna aprilie si mai am avut contract de 4 ore ,iunie si iulie contract de 6 ore ,iar de pe 1 august pana ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in cazul in care jumatate de an salariata a fost in concediu medical iolanda15 iolanda15 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea situatie: salariata unui institutii bugetare angajata cu contr. individual de munca are concediu medical din ... (vezi toată discuția)