Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul zile concediu de odihna neefectuate, vechime ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul zile concediu de odihna neefectuate, vechime minim 1 an?!

Data de incepere contract de colaborare - 1 august 2011, data de incetare - 1 octombrie 2012, 21 zile de concediu de odihna prevazute in contract.

Zilele de concediu s-au luat pentru 2011, insa pentru 2012 se considera 21 de zile de concediu neefectuate sau 21 zile / 12 luni X 9 luni, adica 16 zile?!

Multumesc.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Astfel, pentru 2012 aveti dreptul la :
21 : 12 x 9 =.... 16 zile lucratoare de CO
Cornel Vasile, Consilier juridic