Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu calculul pensiei pentru limita de varsta astfel:

Femeie, luna octombrie, anul 1958

Lucru in conditii de munca deosebite 21 ani si 3 luni
Stagiu complet de cotizare

Ma intereseaza sa stiu la ce varsta se poate pensiona pentru limita de varsta si la ce varsta se poate pensiona anticipat partial.

Multumesc,

O seara buna!
Stagiu suplimentar pentru grupa de munca: 21 ani x 3 luni = 63 luni = 5 ani 3 luni

Pensie limita de varsta: ianuarie 2020

Pensie limita de varsta cu reducere pentru grupa de munca: iulie 2015, daca stagiul realizat este de 31 de ani si 3 luni (stagiul complet, care poate include stagiul suplimentar)

Pensie anticipata (fara penalizare): ianuarie 2015, daca este realizat un stagiu de 39 de ani si 3 luni (fara perioade asimilate)

Pensie anticipata partiala (cu penalizare 0,75% pentru fiecare luna de anticipare): ianuarie 2015 (45% penalizare), daca este realizat stagiul complet de 31 de ani si 3 luni

Buna seara,

Va rog daca se poate sa ma ajutati cu stabilirea varstei pentru pensionare pentru limita de varsta si pensionare anticipata si de ce perioada de reducere a varstei beneficiaza in urma lucrului in conditii deosebite de munca conform datelor specificate mai jos:

Femeie, luna septembrie, anul 1960

Lucru in conditii de munca deosebite:

- Grupa a II-a perioada : 01.08.1979 - 01.11.1982;

- Grupa I perioada : 02.11.1982 -16.03.1992;

- Grupa a II-a perioada : 16.03.1992 - 30.09.2003;

- Somaj perioada : 30.09.2003 - 30.08.2005;

- Angajat cu norma intreaga perioada : 30.08.2005 - pana in prezent

Stagiu complet de cotizare

Multumesc,

O seara buna!
Grupele de munca au fost pana la 31/03/2001.

Eu va dau raspunsul,luand in calcul perioada 01/04/2001 la 30/09/2003 in conditii deosebite.

Anii de grupe,va mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 8 ani.
6 luni la 1 an,grupa I-a,si 3 luni la 1 an,grupa II-a si conditii deosebite.

Reducerea varstei standard(61 de ani si 10 luni)de pensionare cu 5 ani si 6 luni.

Deci,limita de varsta la 56 de ani si 4 luni.