Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Diploma in original si copie legalizata?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Diploma in original si copie legalizata?

Este legal ca un notar dupa legalizarea diplomei de bac sa -si faca si el o copie legalizata pe care o retine la el fara justificare?si mai am o intrebare este corect si legal ca aceeasi diploma de bac sa fie retinuta si in copie legalizata si in original la inscriere la facultate?In cazul in care am nevoie de ea in original sau legalizata si refuza sa mi-o dea cum sa procedez?Multumesc.
Notarul opreste copii de pe toate actele pe care le legalizeaza.Diploma se retine la facultate se va elibera la absolvire impreuna cu diploma de licenta.Puteti oricand sa solicitati diploma cu titlu de imprumut de la secretariat, nu cred ca au motiv sa va refuze.De ce nu v-ati oprit o copie legalizata?
gygi10 a scris:

Este legal ca un notar dupa legalizarea diplomei de bac sa -si faca si el o copie legalizata pe care o retine la el fara justificare?si mai am o intrebare este corect si legal ca aceeasi diploma de bac sa fie retinuta si in copie legalizata si in original la inscriere la facultate?In cazul in care am nevoie de ea in original sau legalizata si refuza sa mi-o dea cum sa procedez?Multumesc.

O copie legalizata de pe actele autentificate se va depune la arhiva biroului notarial care a efectuat aceasta operatiune.
De obicei, la inscrierea in facultate se cer copii legalizate de pe diplomele de bacalaureat .... originalul se poate depune odata cu cererea de inscriere la examenul de licenta.
Se poate face o cerere prin care solicitati eliberarea diplomei originale.