Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificarea coloanei de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificarea coloanei de scurgere

Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul 1 si intr-un singur an (de cand locuiesc aici) mi-a refulat apa de la bucatarie de cel putin 5 ori, si mi-a facut bucataria praf.

Am cateva intrebari ce mi se par logice si as vrea sa le dezbat cu dumneavoastra pentru a ajuta si celelalte persoane care se confrunta cu probleme asemanatoare.

Caut :
1 : Model cerere pentru verificarea traseu coloana scurgere bucatarie,
2 : Cerere schimbare coloana scurgere.

La parterul blocului se afla un magazin, care din cate banuiesc, a modificat traseul pentru scurgere, adaugand mai multe coturi, care se infunda lunar, am tot chemat instalatorul cu sarpele lunar sa desfunde, dar coturile sunt prea mici si se infunda cand iti este lumea mai draga, asadar vreau sa remediez problema cum trebuie pentru a scapa de eventualele neplaceri.

Am nevoie de un model de cerere pentru administratia blocului pentru ai OBLIGA sa caute la ARHIVA sau unde stiu ei mai bine, schema, si traseul vechi al coloanei de scurgere, exact cum a fost proiectat la inceput, respectiv toate autorizatiile si toate modificarile ce s-au facut pe parcurs, la coloana de scurgere.
Multumesc anticipat.

Nu este nevoie de cautat schema,este suficient sa solicitati presedintelui de asociatie sa analizeze cartea tehnica a constructiei unde exista toate detaliile tehnice ale partilor de constructie si instalatii
Ca sa scapati de problema cu care va confruntati,contactati instalator autorizat care sa va monteze pe instalatia parte individuala-vana antiretur
Problema cu schimbare coloana scugere este conditionata de acordul tuturor proprietarilor care vor fi obligati sa suporte cota individuala c/v reparatie
In primul rand puneti-l pe instalator sa verifice ca dimensiune tevii de scurgere este de minim 50 pana in subsol; deasemenea sa verifice daca exista coturi de 90, acestea ar trebui inlocuite cu 2 de 45 si nu in ultimul rand sa luati in considerare montarea sub ghiuveta dvs a unei supape de sens, care costa in jur de 80-90lei
Intr-adevar, nu este nevoie de niste modele anume de documente pentru a va adresa as. prop. intr-o problema - ci pur si simplu, in cateva cuvinte semnalati problema respectiva - oricare ar fi aceasta.
Chiar ieri seara am fost implicat intr-o problema asemanatoare la un blo pe care il administrez. Sigur, noi nu avem la parter spatii comerciale (pe coloana respectiva), insa motivele infundarii coloanei de scurgere a apei menajere sunt mai multe, daca vreti putem discuta. La noi infundarea s-a constatat a fi intre etajele 4 si 5 si asa cum ziceti, coloana fiind infundata, apa a refulat prin chiuveta si apoi pe jos, prin toata bucataria... Ce am facut noi, asa in prima instanta: am adus un mester (neautorizat, dar f. proiceput) care a desfundat cu acel sarpe/rac toata coloana, de la etajul 9 pana in subsol. Pentru siguranta, s-a tunat apa fierbinte si solutie de soda caustica (atentie, este f. periculoasa), pana acel sarpe era f. curat si facand verificarea la fiecare etaj, am constatat ca apa ”pleca” din chiuvete f. bine, adica pur si simplu facea un vartej.
Bun, am rezolvat aceasta treaba acum, dar pentru ca fenomenul de colmatare a coloanei s-a mai intamplat de cateva ori, ne-am hotarat sa schimbam actuala coloana din fonta care este si f. veche (aproape 40 ani), cu una noua - dar acest lucru il vom face undeva in vara viitoare. Sigur, vor fi probleme, se vor sparge niste plansee, se vor deranja niste placi din faianta, dar asta-i treaba.
Chestiunea cu dispoztivele de sens (unic) sunt bune, te apara de inundatie, insa apa tot nu poate fi evacuata, asa ca una peste alta, este nevoie ca acea teava sa-si faca datoria...
Daca informati as. prop. despre necazul dvs. va trebui sa se verifice si instalatia de evacuare de la parter care trebuie simplificata si adusa pe traseul cel mai scurt, altfel o sa aveti tot timpul asemenea probleme.
Succes!

Am pus in urma cu 7-8 luni supa de sens sau clapeta, de 80 toli dimensiunea, 150lei cu tot cu manopera a costat totul, cat supapa de sens a tinut, a facut inundatie vecinu de la etaju 2, acum a cedat o teava de la magazinul de la parter, care dupa ce au lipit-o mi-a "spart" supapa de sens,,,si a venit apa in casa ...
Mentionez ca supapa de sens era curatata, este una de calitate superioara, dar tot a cedat din cauza presiuni foarte mari......

Degeaba tot spun verbal verbal verbal ca verbal ramane nu ia nimeni atitudine, nu are nimeni de gand sa modificam coloana, cel putin partea de jos de la magazin, unde este problema ....

Defectul nu este la mine in casa, aseara am bagat sarpe iarasi dar undeva dupa 4 metri se bloca...... e clar ca e infundat un cot de la magazinul de jos, momentan apa e oprita pana se remediaza problema, si nici nu se grabeste nimeni sa remedieze.....
Daca

____________|_______________________________________
Et2 -----|
____________|________________________________________
Et1 -----|
___________ |_________________________________________
|_______ La acest cot se face blocajul
Parter inalt |_______
____________________________ |_________________

Teava de scurgere sunt sigur ca venea direct in jos, fara coturile respective,
Nu trebuie sa schimbam coalana decat de la prima ramificatie si sa cada in jos fara coturi...
Proprietara magazinului nu vrea nici in ruptul capului sa auda sa schimbam colana ....

Eu consider ca problema e de la EI, odata ce coturile se infunda, in partea lor, la parter, iar eu sunt victima,

Momentan, se curata cu sarpele coloana, o sa tina maxim o luna in cel mai fericit caz

La urmatoare inundatie, eu MI-AM PROPUS sa scot ramificatia care vine la mine la ghiuveta, lasand sa le curga in cap la propriu apa ...pana se invata minte ca trebuie schimbata pozitionarea conductelor de scurgere, la mine nu e infundat nimic,

Exact ce spune si DL Adam Grecu, instalatia trebuie simplificata si adusa pe traseul cel mai scurt, altfel o sa aveti tot timpul asemenea probleme.
Lunar aceiasi problema, inundatie, sarpele desfundam, si iara mai stam o luna linistiti, m-am saturat de miros si de apa foarte urata in casa.

Vreau ACTE, cum mi-ati spus mai sus, sa cer cartea tehnica pentru a demonstra ca teava a fost mutata de la locul initial blocand astfel scurgerea, sper apoi sa se intelega de buna voie si sa existe cooperare.

Larrry, utilizator
Am incercat sa fac un mic desen mai sus dar din pacate nu am reusit sa il fac pe inteles.

Ca si costuri nu este foarte scump inlocuirea tevi, de unde vin coturile direct in jos la subsol, aproximativ 6m teava x11 lei m teava, plus ceva imbinari....

Acum dupa ce stau si analizez cele spuse mai sus, observ cum eu, am fost inundat de 5 ori, din cauza modificarilor facute jos, am platit vreo 400 lei pe supapa de sens, pe curatare cu sarpele.
Numai aseara am stat 4 ore sa adun apa revarsata ..de la 20:00 - 00:00

Asta e, se mai intampla, ....dar lunar m-am cam saturat.
Larrry, utilizator