Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces politie

Salut, intr-un thread anterior explicam ca permisul mi-a fost suspendat pentru 60 de zile intr-un accident iar ultima zi de suspendare este vineri (acum, pe 21.12.2012) urmand ca eu sa primesc permisul in mod normal, luni pe 24.12.2012. Gresit ... institutia asta (politia rutiera ilfov) e o bataie de joc . Am fost azi sa intru in audienta la Comandant in programul cu publicul dar nu l-am gasit . Nimeni nu stie unde e sau cand o sa fie la sediu. Cand i-am intrebat daca pot sa primesc o dovada cu drept de circulatie pe perioada weekendului (imediat cum expira suspendarea) mi s-a spus ca asa ceva nu se face iar eu urmeaza sa imi primesc permisul anul viitor in conditiile in care vineri 21.12.2012 mi se termina suspendarea. De ce anul viitor ? Pentru ca luni, marti, miercuri 24-26.12.2012 nu se lucreaza din cauza sarbatorilor, iar urmatoarele zile joi si vineri vor avea liber pentru ca asa le-a dat SEFU' in fiecare an. Cu alte cuvinte, mai stau pe bara vreo 10 zile pentru ca nu pot pune O persoana la ghiseul de restituiri permise.

Acum sunt pus pe treaba si vreau sa ii dau in judecata (pot sa ii dau de exemplu pe motiv ca nu mi s-au calculat bine zilele de suspendare ? ).
As vrea sa va intreb pe voi cum ar trebui sa procedez, ce trebuie sa fac. Am inteles ca pe perioada procesului, eu o sa primesc permisul inapoi sau cel putin o dovada cu drept de circulatie. Este adevarat ?
Daca da, in cazul in care eu maine merg la o judecatorie si deschid procesul, in cat timp pot sa primesc permisul/dovada ?

Multumesc.
Mergeti in audienta la seful inspectoratului de politie si explicati situatia. Mai mult ca sigur o sa inteleaga.
TDorina a scris:

Mergeti in audienta la seful inspectoratului de politie si explicati situatia. Mai mult ca sigur o sa inteleaga.

Mi s-a spus la sediu ca nu o sa am sorti de izbanda cu "sefu'", pierd timpul degeaba.
Incercati. Daca nu, si sunteti sigur ca suspendarea expira pe 21.12, puteti circula dupa aceasta data iar in cazul in care sunteti oprit explicati situatia.
Nu va fi vorba de conducere fara permis in aceasta situatie.
Dar inainte verificati termenul de suspendare.
Incercati si audienta la seful inspectoratului nu la seful de la politia rutiera
TDorina a scris:

Incercati. Daca nu, si sunteti sigur ca suspendarea expira pe 21.12, puteti circula dupa aceasta data iar in cazul in care sunteti oprit explicati situatia.
Nu va fi vorba de conducere fara permis in aceasta situatie.
Dar inainte verificati termenul de suspendare.
Incercati si audienta la seful inspectoratului nu la seful de la politia rutiera

Eu pot circula dupa, dar primesc amenda pentru lipsa de acte. Pentru lipsa permisului e 520 lei daca nu ma insel, si nu imi permit sa platesc o asa suma.
Am verificat termenul de suspendare de foarte multe ori, am verificat chiar si la politie. e corect.
Unde l-as putea gasi pe seful inspectoratului ?

Eu in conditiile in care au trecut vreo 70 de zile de la accident, mai pot sa fac vreo contestatie sau sa deschid vreun proces impotriva lor ca sa pot recupera permisul/dovada pe perioada procesului ? Daca da, si mai sunt si altii care au trecut prin asta, ii rog sa imi spuna ce motive sau din ce cauza au deschis procesul.
Chiar daca primiti amenda, o contestati aratand faptul ca ati facut demersuri in vederea recuperarii permisului, si nu din vina dvs. nu ati putut intra in posesia lui.
In ceea ce priveste contestarea nu o puteti cere intrucat dvs. ati avut permisul suspendat in baza unei contraventii.
Trebuia contestat ( procesul verbal ) in termen de 15 zile de la comunicare sau luare la cunostinta.