Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare eronata a unei facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare eronata a unei facturi

buna ziua,

cum pot proceda in cazul in care am inregistrat o fact din luna noiemb in luna oct?cat este de grav?
N-as zice ca e grav, dar poate depinde in functie de... anul in care ati facut aceasta. :) Banuiesc, insa, ce despre anul 2012 e vorba...
Ati inregistrat factura si vreti sa corectati: faceti aceeasi inregistrare "in rosu" = storno (apoi, din nou ( "in negru" ), inregistrare - in luna corecta). Daca declaratiile lunare/trimestriale au fost deja "trimise" nu cred ca ar trebui sa faceti rectificative pentru ca sumele ar trebui sa coincida... dar pentru corectitudine faceti-le.
In nota contabila, la "explicatii" scrieti de ce faceti operatiunea.

P.S. Aceasta greseala pare a fi cauzata de faptul ca inregistrarile nu sunt (nu au fost) facute zilnic, cum cere legea contabilitatii... :) dar e si in functie de conjunctura... (cine, cand, cum a preluat actele) Din nou: nu e grav (din punct de vedere al unui eventual control de la "fisc" ), dar nu e corect.
Buna dimineata,

In cazul in care societatea Dvs. este inregistrata ca platitoare de TVA si ati depus declaratia 300, va trebui sa inscrieti suma stornata pe randul 30 - regularizari, iar valoarea corecta o lasati inscrisa la randul 22- achiziitii de bunuri si servicii sau dupa caz, randul 16 si randul 9 pentru livrari de bunuri si servicii.

Refaceti si declaratia 394 aferenta lunii octombrie pe care o diminuati cu aceasta valoare, iar in declaratia 394 pentru luna noiembrie lasati declarata numai valoarea facturii in negru, inregistrarea aferenta stornarii, o stergeti din fisier.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
eu, unu', n-as storna nimic, n-as reface declaratiile...

Înregistrările în contabilitate se fac cronologic, prin respectarea succesiunii documentelor după data de întocmire SAU de intrare a acestora în unitate...
[ link extern ]
Liviu,

Vorbim de un document emis in luna noiembrie, inregistrat eronat in luna octombrie. Trebuie facute corectii.
da, e un caz rar, neprins in legislatie... sa inregistrez acum, in decembrie 2012, o factura din ianuarie 2013:rolleyes::)