avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2029 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare titlu de proprietate

Vă rog să-mi spuneţi dacă:
la formularea unei acţiuni - în instanţă - de modificare a unui titlu de proprietate ( în sensul radierii unei parcele şi înscrierea suprafeţei de teren aferentă acesteia în altă parcelă de pe titlu prin majorarea acesteia din urmă cu aceeaşi suprafaţă care se solicită a fi radiată, dar fără a se modifica - în plus sau minus - suprafaţa totală înscrisă pe titlu ) pentru un teren care a intrat in circuitul civil, se impune referirea la vreun articol din Codul civil, respectiv Codul de procedură civilă sau este suficientă invocarea art.58 din Legea nr. 18/1991şi cum se numeşte acţiunea - modificare sau rectificare titlu de proprietate ?!?

Totodată aş vrea să ştiu dacă:
acţiunea fiind formulată de cumpărătorul suprafeţelor de teren în speţă, suprafeţe care au făcut obiectul a două contracte de vânzare-cumpărare de la proprietari diferiţi ( fiecare dintre ei având titlu de proprietate a căror modificare sau rectificare se solicită ), se poate solicita modificarea celor două titluri care au stat la baza cumpărării loturilor învecinate, printr-o singură acţiune în instanţă pentru ambele titluri sau trebuie acţiune separată pentru modificarea fiecărui titlu?
Mulţumiri anticipate!
Cel mai recent răspuns: Nãstase Cristian-Mihail , Consilier juridic 01:18, 20 Decembrie 2012
atentie
Titlu de proprietate conform leci 18/1991, sau 1/200, sai 247/2005, se elibereaza o singura data fostor proprietari, sau mostenitorilor defunctului proprietar
in cazul in care, se constata ca au fost inscrise in Titlu de proprietate in mod eronat anumite suprafete de teren, chiar daca au intrat in circuitul civil, se poate face>
1rectificare pe TP la OJCPI, numai in baza documentatiei eliberate de primaria de unde este terenul
2. anulare in parte in instanta a TP in cauza, in sensul inscrierii corecte a suprafetelor de teren detinute.
3. ATENTIE
in ambele cazuri, va trebuie o serie de documente de la primaria care a eliberat TP, adica
cererea de retrocedare formulata conform legilor fondului funciar,
copie registru agricol - perioada premergotoare colectivizarii,
copie hotarare comisie fonf funciar judetean, cu inscriere in anexa validata
tp care trebuie anulat,
fisa cu date premergatoare emiterii tp,
acte de identiate
4. actiunea, o face proprietarul, sau mostenitorii acestuia, cu obligatia ca ulterior, sa faca rectificare a actelor de vanzare cumparare
5. actiunea, se intemeiaza, pe langa legile fondului funciar, pe codul civil, si CPciv, depinde de speta - ce doriti mai exact sa faceti anulati, rectificati, modificati, constatare nulitate partiala sau absoluta, depinde...... sunt articole total diferite......
succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate dardor dardor deosebiri intre modificarea, anularea si nulitatea unui titlu de proprietate asupra unui imobil ioana oltean (vezi toată discuția)
Rectificare titlu de proprietate Adrian79 Adrian79 Buna ziua, Am si eu o problema juridica. Chiar daca sunt jurist nu ma prea descurc cu ea. E vorba de modificarea a doua titluri de proprietate in care au ... (vezi toată discuția)
Actiune in anulare titlu de proprietate ContSters6135 ContSters6135 Am si eu o speta. De pe urma unui defunct au ramas 4 mostenitori, care au formulat cerere de reconstituire in termenul legal. Comisia judeteana a validat ... (vezi toată discuția)