Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... zile libere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

zile libere

:sorry:

zilele de 24 si 31 .12.2012 sunt declarate zile libere de catre guvern cu conditia de a fi recuperate in data de 12 si 19 .01.2013.Pt functionarii care mai au zile de concediu de odihna, aferente anului 2012, pot figura in acele zile (24,31) in concediu si nu mai recupereaza in 12,19. Pt cei care nu mai au zile de concediu de odihna in 2012 si doresc sa efectueze in data de 12 si 19 concediu aferent anului 2013 este posibil tinand seama ca 12 si 19 sunt zile de recuperae in contul anului 2012 (24,31)
Conform art. 1 alin (1) din HG 1123/2012, pentru salariaţii din sectorul public, zilele de 24 şi 31 decembrie 2012 se stabilesc ca zile libere.
Apoi, alin. (2) spune ca zilele stabilite ca zile libere potrivit alin. (1) se vor recupera în data de 12 ianuarie 2013, respectiv 19 ianuarie 2013.
Asta inseamna ca, desi zilele de 12 si 19 sunt nelucratoare, in calendar fiind sambata, ele vor fi zile normale de lucru.
Acest fapt reiese si din prevederile alin. (3) al aceluias articol, care spune ca prestarea muncii in acele zile de sambata, nu conferă acordarea de timp liber corespunzător.
In aceste conditii, fiind declarate zile normale de lucru conform acelei ordonante, se poate intra in zile de CO aferent anului 2013.
Marcel Mihalache, Avocat
cred ca nu ne-am inteles.zilele de 24 si 31 sunt zile platite in luna decembrie 2012 deoarece se vor recupera in 12,19 ianuarie, deci cei care solicita cu zile de CO sunt zile neefectuate si aferente anului 2012. Nu poti face plata unor zile de CO din 2013 in 2012.Asta ar insemna ca acea persoana sa figureze cu 2 zile de concediu in plus pe anul 2012, nu este posibil,mai analizati situatia
Nu ne-am inteles pentru ca nu m-ati inteles.
Pe 24 si 31 este oricum liber pentru toata lumea, nu vad cum sa puteti trece CO in zile declarate libere. (este ca si cum ai trece CO in zile de sarbatoare sau repaus saptamanal).
In 2013, pentru zilele de 12 si 19, zile declarate lucratoare, fiecare angajat poate sa opteze fie pentru a presta munca, fie pentru zile CO aferente anului 2013.
Cine va pune sa platiti in 2012 zile de CO pentru 2013?
Mai analizati dvs. situatia, inteleg ca va ocupati de resurse umane.
@ b]resurse12

1. Se poate figura in CO in aceste zile .. situatie in care in zilele de 12 si 19.01.2013 acele persoane nu vor recupera zilele libere 24 si 31.12.2012.

2. In data de 12 si 19.01.2013 se poate figura in CO . Nu are nicio legatura CO aferent 2013 cu recuperarea zilelor de 24 si 31.12.2012.