Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte pentru divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte pentru divort

Buna seara,

Ce trebuie facut pentru a intenta divort? Sotii nu au nimic in comun decat un copil care este in grija mamei si i se plateste pensie alimentara de catre tata. Tatal vrea sa divorteze, ei fiind despartiti in fapt de doi ani. Este nevoie de avocat?
Pentru a evita bataile de cap si anumite disfunctionalitati cu instanta e mai convenabil sa angajati un avocat. Inscrisurile necesare sunt certificatele de casatorie si nastere, si o taxa de timbru in valoare 39 lei + timbru judiciar 0,3 lei.

Av Gheorghe Alexandru
si acelor inscrisuri li se alatura si actiunea prin care veti cere divortul
si cel mai indicat este ca cererea sa fie redactata de un avocat