Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescrierea amenzilor-legea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescrierea amenzilor-legea?

care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc?
OG nr.2/2001:
Art. 13 (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Art. 14 (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
nu inteleg..unii zic ca 6 luni de la savarsirea faptei ceilalti ca 5 ani,altii ca 15 ani...atunci cum ii?
Sunt mai multe termene de prescriptie ....de fapt care termen va intereseaza?
amenzi de circulatie
Codul de procedura fiscala
Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.

Art. 23 Naşterea creanţelor şi obligaţiilor fiscale

(1) Dacă legea nu prevede altfel, dreptul de creanţă fiscală şi obligaţia fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează.

offtopic

Toate intrebarile privind un subiect se pun in acelsi loc, nu mai deschideti subiecte noi pt fiecare intrebare legata de o problema ce-o aveti.
Numai pe tema amenzilor, ati deschis cel putin 3 subiecte.