avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescrierea amenzilor-legea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescrierea amenzilor-legea?

care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:30, 23 Decembrie 2012
OG nr.2/2001:
Art. 13 (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
...

Art. 14 (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
nu inteleg..unii zic ca 6 luni de la savarsirea faptei ceilalti ca 5 ani,altii ca 15 ani...atunci cum ii?
Sunt mai multe termene de prescriptie ....de fapt care termen va intereseaza?
amenzi de circulatie
Codul de procedura fiscala
Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.

Art. 23 Naşterea creanţelor şi obligaţiilor fiscale

(1) Dacă legea nu prevede altfel, dreptul de creanţă fiscală şi obligaţia fiscală corelativă se nasc în momentul în care, potrivit legii, se constituie baza de impunere care le generează.

offtopic

Toate intrebarile privind un subiect se pun in acelsi loc, nu mai deschideti subiecte noi pt fiecare intrebare legata de o problema ce-o aveti.
Numai pe tema amenzilor, ati deschis cel putin 3 subiecte.

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala AndreiM. AndreiM. Bună ziua ! In 2017 am luat o amendă, de care nu am stiut, pentru depășirea vitezei legale. Am aflat despre ea după primirea unei înștiințări la ... (vezi toată discuția)
Prescriere creanþe ovidiu1957 ovidiu1957 cum aflu dacă unei firme i s-au prescris creanţele? (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie taxe si impozite omatcons omatcons Bună ziua Aş dori sa stiu ce act normativ stabileste termenul de prescriere a unei datorii fiscale privind impozitul pe terenul agricol din extravilan.:O (vezi toată discuția)