avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescrierea amenzilor-legea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescrierea amenzilor-legea?

care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:30, 23 Decembrie 2012
V-am exous mai doua din termenele de prescriptie ale amenzilor ... ati primit deja o amenda pentru incalcarea regulilor de circulatie?

Termenul general de prescriere amenzi de circulatie este prevazut de codul de procedura fiscala,este de 5 ani incepand cu 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a aplicat amenda
Administratia fiscala responsabila,dupa ce primeste dosarul de la politie inregistreaza suma in debite in urmarire,a caror valoare va este comunicata anual prin impunerea anuala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala AndreiM. AndreiM. Bună ziua ! In 2017 am luat o amendă, de care nu am stiut, pentru depășirea vitezei legale. Am aflat despre ea după primirea unei înștiințări la ... (vezi toată discuția)
Prescriere creanþe ovidiu1957 ovidiu1957 cum aflu dacă unei firme i s-au prescris creanţele? (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie taxe si impozite omatcons omatcons Bună ziua Aş dori sa stiu ce act normativ stabileste termenul de prescriere a unei datorii fiscale privind impozitul pe terenul agricol din extravilan.:O (vezi toată discuția)