Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescrierea amenzilor-legea?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescrierea amenzilor-legea?

care este legea care arata prescrierea amenziilor de circulatie? unde o gasasc?
V-am exous mai doua din termenele de prescriptie ale amenzilor ... ati primit deja o amenda pentru incalcarea regulilor de circulatie?

Termenul general de prescriere amenzi de circulatie este prevazut de codul de procedura fiscala,este de 5 ani incepand cu 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a aplicat amenda
Administratia fiscala responsabila,dupa ce primeste dosarul de la politie inregistreaza suma in debite in urmarire,a caror valoare va este comunicata anual prin impunerea anuala