avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... suspendare recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

suspendare recurs

se poate cere suspendarea judecari recursului de ori care parte in proces si pe ce perioada si daca se taxeaza precizez ca e litigiu de munca
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 14:55, 23 Decembrie 2012
Art. 242 CPC
(1)Instanţa va suspenda judecata:

1.când amândouă părţile o cer;

2.dacă niciuna din părţi nu se înfăţişează la strigarea pricinii.

(2)Cu toate acestea pricina se judecă dacă reclamantul sau pârâtul au cerut în scris judecarea în lipsă.


Art. 243 CPC
(1)Judecata, pricinilor se suspendă de drept:

1.prin moartea uneia din părţi, afară de cazul când partea interesată cere termen pentru introducerea în judecată a moştenitorilor;

2.prin interdicţie sau punere sub curatelă a unei părţi până la numirea tutorelui sau curatorului;

3.prin moartea mandatarului uneia din părţi, întâmplată cu mai puţin de 15 zile înainte de ziua înfăţişării;

4.prin încetarea funcţiei tutorelui sau curatorului;

5.prin deschiderea procedurii reorganizării judiciare şi a falimentului asupra reclamantului, în temeiul unei hotărâri judecătoreşti irevocabile.

(2)Faptele arătate mai sus nu împiedică pronunţarea hotărârii, dacă ele s-au ivit după închiderea dezbaterilor.



Art. 244 CPC
(1)Instanţa poate suspenda judecata:

1.când dezlegarea pricinii atârnă în totul sau în parte, de existenţa sau neexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;

2.când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea.

(2)Suspendarea va dăinui până când hotărârea pronunţată în pricina care a motivat suspendarea a devenit irevocabilă.


Art. 244 indice 1 CPC
(1)Asupra suspendării judecării procesului, instanţa se va pronunţa prin încheiere care poate fi atacată cu recurs în mod separat, cu excepţia celor pronunţate în recurs.

(2)Recursul se poate declara cât timp durează suspendarea cursului judecării procesului, atât împotriva încheierii prin care s-a dispus suspendarea, cât şi împotriva încheierii prin care s-a respins cererea de repunere pe rol a procesului.

Nu se timbreaza cererea de suspendare.
Exista cauze de suspendare obligatorie, facultative, de drept sau la cererea partii.

Depinde de situatia concreta pt care doriti suspendarea.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate suspenda un proces civil? Costica33 Costica33 Am intentat un proces si am interes sa-l suspend. Va rog sa-mi spuneti cum se poate suspenda un proces pe o perioada mai mare sau egala cu un an. Multumesc. (vezi toată discuția)
Model cerere de suspendare a judecatii plangerii contraventionale sorinutz75 sorinutz75 aș dori un model complet pentru suspendarea judecării unei plângeri contravenționale pentru un an.urgent deoarece am termen în data de 01.03.2012 (vezi toată discuția)