Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general confirmare sold
Discuție deschisă în Contabilitate în general

confirmare sold

buna ziua, stiu ca este cam tarziu insa va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste inventarierea patrimoniului.
am inventariat toate bunurile.....insa acum am aflat(sunt la inceput de drum in contabilitate) ca sunt necesare extrase de cont pt. confirmare solduri clienti si furnizori. m-am interesat si am vazut mai multe pareri in legatura cu confirmarea de sold. cum trebuie facuta aceasta? doar pt clienti sau pt clienti si furnizori?
aceste confirmari sunt legale daca se trimit prin fax/mail sau cel mai sigur e totusi prin posta?
confirmarile de sold trebuie trimise tuturor clientilor si furnizorilor care au sold la 31.12.2009 indiferent de scadenta platilor sau doar celor a caror creante/datorii a depasit data scadenta de plata?
ma gandesc ca acest lucru era bine de facut in ian. de aceea rog raspuns prompt.
Va multumesc pt. timpul acordat su bunavointa
O zi frumoasa!
Numai clientii cu sold, indiferent de scadenta, furnizorii iti trimit ei tie , pt.ca esti clientul lor, nu?
multumesc pentru raspuns....inca nu am primit confirmari de sold de la nici unul dintre furnizorii nostrii.....si cum e "anotimpul controalelor" nu imi doresc probleme prea mari:D
Pentru furnizori trebuie sa aveti un jurnal special, ala se cere.
doar pt clientii cu sold la 31.12. indiferent daca sunt sau nu la scadenta
Este inventariere de sfarsit de an, nu inventarierea scadentelor, nu?!