Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... efectele trecerii in inactivitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

efectele trecerii in inactivitate

Conform Codului fiscal trecerea in inactivitate a unei firme produce efecte catre terti. Am de recuperat o creanta de la o firma in acesta situatie. Sint afectat de acesta situatie?
Multumesc pentru rapuns.

Mai indraznesc sa va solicit o lamurire: asupra a ce se poate face executarea silita daca firma nu are activiate, deci nici venituri? Se pare ca nici sediu, domiciliul fiscal declarat fiind fals. Capital social 200lei.
(Insolventa nu o pot solicitat, creanta fiind mai mica decit 45000 lei)
In astfel de situatie nu prea mai aveti ce face. Cel mult sa formulati o plangere penala impotriva administratorului pentru inselaciune, daca sunt intrunite elementele constitutive.