Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma inactiva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma inactiva

Am o micro interprindere srl , neplatitoare tva si apar ca fiind firma inactiva .Ce insemna ? Contabila mea spune ca este o eroare pt ca eu sunt neplatitoare tva si aceea înștiințare este pt contribuabili care au tva.imi pot continua activitatea?
Ioan Petru Butariu, Contabil
Daca sunteti in registrul contribuabililor declarati inactivi puteti fi inregistrat acolo din unul din urmatoarele motive:

Cod procedura fiscala:

(1) Contribuabilul/Plătitorul persoană juridică sau orice entitate fără personalitate juridică este declarat inactiv și îi sunt aplicabile prevederile din Codul fiscal privind efectele inactivității dacă se află în una dintre următoarele situații:

a) nu își îndeplinește, pe parcursul unui semestru calendaristic, nicio obligație declarativă prevăzută de lege;
b) se sustrage controalelor efectuate de organul fiscal central prin declararea unor date de identificare a domiciliului fiscal care nu permit organului fiscal identificarea acestuia;
c) organul fiscal central constatată că nu funcționează la domiciliul fiscal declarat;
d) inactivitatea temporară înscrisă la registrul comerțului;
e) durata de funcționare a societății este expirată;
f) societatea nu mai are organe statutare;
g) durata deținerii spațiului cu destinația de sediu social este expirată.

Daca mergeti la ANAF va vor spune exact motivul si ce trebuie sa faceti pt reactivare. Inactivarea fiscala nu are legatura cu inreg sau nu in scopuri de TVA.

In cazul d-voastra, beneficiarii nu beneficiază de dreptul de deducere a cheltuielilor sumelor facturate de d-voastra si in general aveti o imagine negativa daca clientii d-voastra sesizeaza acest asptect.

In plus inactivitatea fiscala se noteaza si in cazierul fiscal al reprezentanților legali ai societatii. Cazierul fiscal va este de folos daca vreti sa infiintati o noua firma sau sa desfasurati o activ. independenta, alte cazuri.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Motivul imi scrie in "scrisoare "nu s au depus declaratiile pe sem 2 2018 , dupa care contabila a spus ca o sa repare problema , asta a fost in aprilie, iar acum apar pe un site listafirme.ro ca fiind inactiva.
Verificati aici [ link extern ] /

Daca inca mai apare inactiva pe acest site oficial, atunci trebuie doar depuse acele declaratii, si apoi depusa o cerere de reactivare.
Am fost azi la anaf si mi au spus ca nu am nici macar o declaratie depusa de 1 an si 2 luni :(
Contabila mea imi spune si acum ca facut declarati si a platit impozitul . Pana rezolv pot sa imi desfasor activitatile ?
Se poate din cauza unor declaratii care lipsesc adica nu au fost depuse sa nu apara nici celalalte depuse?Multumesc