Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pretentii restituire imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pretentii restituire imprumut

Buna ziua
revin cu acelasi subiect,am pe rol un proces restituire imprumut.
am facut rost de actiune,unde scrie,citez:
Subsemanatul xxxx,ii voi restitui domunului xxxxx suma de 14.000 euro in rate lunare
de 400/500 euro pe luna incepand de la data de 10 octombrie 2008,inscrisul purtand semnatura imprumutatului.

Pe scurt,am lucrat in strainatate,pe vremea aceea am scris pe o foaie textul de mai sus fara sa il semnez,nu e semnatura mea,ci doar numele meu incomplet.
Pe citatie,spune ca inscrisul poarta semnatura mea,nu ca e scris de mine.
Are vreo relevanta?

Cum pot proceda in instanta?pot sa arat pasaportul ca are o alta semnatura diferita,si ca eu cand iau la cunostinta despre ceva,semnatura mea e alta?
Scrie ca ar trebui sa restitui dar nu scrie un motiv pentru care trebuie sa o fac.Suma este trecuta doar in cifre.Nu exista o alta semnatura a unei alte persoane.E ca o ciorna pe care e trecut numele meu,fara martori sau semnaturi.
Pot sa fiu tras la raspundere?

multumesc din suflet celor ce imi vor raspunde
Contestati in instanta prin intampinare semnatura, iar in paralel puteti face plangere la politie pentru infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata.
Dosarul civil se va suspenda pana la solutionarea plangerii penale.
Va sfatuiesc sa va angajati un avocat.
avocatul pe care l-am contactat mi-a spus ca nu as avea castig de cauza,ar trebui sa aduc martori,dar cum pot sa aduc martori de acu 5 ani din strainatate?ar trebui sa fie martori mincinosi.
cred ca ar fi o ilegalitate,pentru ca e scris de mine,dar nu e semnatura mea,fiind doar o ciorna,e completata cu numele meu,incomplet...dar nu e semnatura mea.
aveti acelasi raspuns?
Formulati intampinare prin care contestati semnatura din inscris.
Solicitati instantei sa procedeze la verificarea de scripte potrivit art. 177 si urm din Codul de procedura civila urmand ca, in cazul in care insistati ca semnatura este falsa sa fie declansata procedura inscrierii in fals si trimiterea dosarului la Parchet pentru a se face verificari cu privire la fals.
pai eu.sunt citat pentru interogatoriu
daca ma prezint si arat 2.3 documente in care semnatura mea e alta
mai trebuie sa fac penal?eu vreau doar sa inchid procesul nu sa ma judec 5 ani
e doar timp si nervi
Deci,in atentia domnilor avocati de pe forum:

Foaia scrisa de mana mea,este urmatoarea:

Il sottoscritto MARIUS GHERZUM restituira al signor MARIO CAIMI
la somma di 14.000 Euro in rate mensili di 400/500 Euro mensile
a partire dal 10 ottobre 2008.
In fede
Marius Gherzum

Nu e pus la intamplare, numele meu si al lui sunt scrise cu majuscule,si la urma din nou numele meu cu minuscule.

In schimb traducerea suna asa:

Subsemnatul, MARIUS GHERZUM ii va restitui domnului MARIO CAIMI suma de 14.000 euro
in rate lunare de 400/500 euro lunar incepand cu 10 octombrie 2008.
Cu stima,
Semnatura indescifrabila

Ceea ce pentru traducator a insemnat semnatura indescifrabila se,poate citi destul de clar
ca e numele meu,nu e deloc indescifrabil,e identic cu restul scrisului, daca a reusit sa descifreze textul putea sa descifreze si numele.Poate fi identificat ca fiind o semnatura daca
pe final numele meu l-am scris cu minuscule si nu cu majuscule ca in centrul textului?

Eu intr-adevar semnez cu o semnatura indescifrabila,pe care o pot dovedi cu 1000 de acte,contracte de apartament de lumina de gaze naturale pasaport,si chiar si pe documentul de identitate italian am aceeasi semnatura,care pe acest inscris nu exista
....adevarata mea semnatura indescifrabila nu apare pe aceasta foaie.
Nu vreau sa va deranjez domnii mei,doar ca inainte sa fac un pas vreau sa fiu convins,
pentru ca situatia mea momentan e foarte delicata,nu vreau sa o complic de tot.

Acu ca am publicat intru tot conform cu originalul citatiei,pot sa fac in continuare contestatie
semnaturii din inscris?

va multumesc si sper ca nu va deranjeaza nelinistea mea.

Gyodesign, utilizator