Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Arest domiciliar italia
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Arest domiciliar italia

Buna ziua va salut pe toți,sunt in arest domiciliar in italia am de facut 10 luni de arest domiciliar pentru un furt care nu aveau probe si ma-u băgat la pușcărie si după 12 zile am ieșit pe arest domiciliar,pot sa vin in România daca sunt pe arest domiciliar
Stimat forumist,

Sper că întrebarea dvs nu este ceva de genul daca puteti să evadați, ori nu.

Serios vorbind, condițiile executării pedepsei sunt diferite, în funcție de legile specifice țării de executare. În România, de exemplu, pentru anumite regimuri de executare a pedepsei se poate acorda o învoire din partea directorului penitenciarului, dar pentru Italia este necesar să consultați un avocat cunoscător al legislației italiene, care să vă arate drepturile pe care le aveți.

Cu stimă.
Da a dar sunt pe nedrept pe arest domiciliar ca nu am luat nimic din magazin si vanzatorul nu a depus plângere ca nu a vazut nimic si pe camerele de supraveghere nu se vede nimic si judecătorul mi-a dat 10 luni cu executare
Va multumesc ca mi-ați raspuns
Daca sunteti nevinovat, angajati un avocat italian si faceti recurs inainte ca hotararea sa ramana definitiva. Atentie la parasirea fara permisiune a locului de arest, riscati sa ajungeti la puscarie daca faceti asta, cu dare-n urmarire internationala, daca e cazul.