Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie.Reangajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie.Reangajare

In urma cu 2 ani am fost angajat la o scoala de soferi ca instructor auto si profesor de legislatie rutiera pentru patru ore zilnic, intrucat sunt pensionat gradul 3. Am activat timp de doua luni dupa care societatea si-a incetat activitatea timp de un an de zile neavand profit.Intrebararile mele ar fi urmatoarele: mai figurez ca angajat al acelei societati, in cazul in care as dori sa ma angajez in alta parte ce trebuie sa fac? Sa-mi prezint demisia de la societatea in cauza pentru a nu figura in evidente cu mai multe ore lucrate si atunci sa-mi pierd pensia sau ma pot angaja fara probleme pentru o durata tot de 4 ore zilnic?Care este procedura in astfel de situatii? Va multumesc anticipat.
1. Daca nu a incetat raportul de munca, atunci inca figurati cu c.i.m. activ ... in acest sens, luati legatura cu fostul angajator ca sa lamuriti aceasta situatie.

2. Puteti sa va angajati la alta societate fara niciun impediment, in afara celui referitor la timpul de munca - maxim 4 ore/zi

3. Daca va angajati cu program de munca mai mare de 4 ore/zi , atunci plata pensiei se va suspenda ...