Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exista reducere la taxe judiciare sau notariale?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exista reducere la taxe judiciare sau notariale?

O persoana cu venituri mici, sau fara venituri poate beneficia de gratuitate sau reducere la taxele care se percep la deschiderea succesiuni sau dezbaterea mostenirii?
Da, ajutor public judiciar - OUG nr.51/ 2008, numai pentru actiuni in instanta.
Vezi [ link extern ]
Pentru succesiune sau dezbatere mostenire la notar, nu sunt mentiuni in actul legislativ mentionat.