avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere?? continut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere?? continut

Am primit in data de 29.11.2012 notificarea prin care mi-se aduce la cunostinta ca postul este desfintat (reorganizare societate) si ca nu au alte posturi disponibile cu pregatirea mea. Dupa cele 20 de zile de preaviz mi-se inmaneaza o decizie de concediere care nu clarifica de loc defintarea postului pe care il ocupam.. (in organigrama postul apare)......
Precizez ca societatea are o firma externalizata care se ocupa de RU(este normal sa mai apara in organigrama societati ...)
1.Decizia nu trebuia sa contina inf.de mai jos sau asemanatoare despre care sa iau la cunostinta
1.Desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariatul ... ca urmare a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii, aşa cum rezultă din ................................?.....................................................................;
2.Imposibilitatea angajatorului de a oferi salariatului alt loc de muncă compatibil cu pregătirea sa profesională, aşa cum rezultă din ..............................?................................................ ;
3.Adresa nr. ................/.................... prin care angajatorul a solicitat sprijinul A.J.O.F.M. în vederea redistribuirii salariatului .......................?............................... corespunzător pregătirii sale profesionale şi răspunsul salariatului în acest sens .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:31, 3 Ianuarie 2013
Informatiile pe care le doriti dvs nu trebuie sa fie continute in mod expres in decizia de concediere .. numai anumite informatii trebuie sa fie continute sub sanctiunea nulitatii acesteia ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea contractului de munca Lorelailalai Lorelailalai Buna ziua, sotul meu este intr-o situatie delicata, el a fost angajat ca informatician la o societate comerciala care are ca obiect principal de activitate ... (vezi toată discuția)
Desfiintarea postului Anca1972 Anca1972 Buna ziua! Sotul meu este angajat cu contract e perioada nederminata. Astazi i s a comunicat ca va mai lucra in firma doar pina la sfirsitul lunii curente. ... (vezi toată discuția)
Ref.concediere daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie intocmite pentru ca un salariat sa fie concediat pt. necorespundere profesionala. Exista in cadrul societatii un ... (vezi toată discuția)