avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot trece casa pe numele copiilor mei minori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot trece casa pe numele copiilor mei minori

buna seara . am doi copii unul de 7 ani si unul de 6 luni , pt cel de 7 ani am hotarare incredintare minor nefiind casatorita cu tatal lui dar am cerut incredintare minor deoarece era in interesul minorului si tatal a primit 6 ore de vizita o data pe luna numai in prezenta mea si bebe de 6 luni care este recunoscut de tata dar nu suntem casatoriti.....viitorul sot mai are un copil major si casa este pe numele meu dar doresc sa o trec pe numele copiilor mei deoarece nu sti in viata ce te asteapta si nu vreau sa ii las pe drumuri....sunt pesimista deoarece acum un an parinti mei au murit la distanta de 6 luni din cauza cancerului eu am 28 de ani si vreau sa las casa doar copiilor mei . exista vreo forma de contract in care ei sa fie proprietari si eu in calitate de mama sa administrez bunurile pana la majoratul lor adica pana face bebe de 6 luni 18 ani dar sa nu pot vinde fara ei si nici ei sa nu poata sa vanda fara mine atata timp cat eu traiesc , si dupa ce nu mai sunt eu sa nu poata sa vinda unul fara celalat ? din cauza unor probleme medicale sunt sanse sa nu imi vad bebe la 18 ani si nu imi doresc sa ajunga pe strazi ...pt bani se vor inghesui multi sa ii creasca dar sunt sanse sa nu le ramana nimic ..... nu stiu cum sa fac sa le ramana doar lor tot ce am eu ,multumesc !
Donati Casa copiilor dvs cu clauza de uzufruct pt dvs, adica veti avea posesia si folosinta imobilului pana la decesul dvs, iar cei doi nuda proprietate.
Va trebuie curator numit de autoritatea tutelara care sa semneze si sa reprezinte copii in actul de donatie.
Joha a scris:

Donati Casa copiilor dvs cu clauza de uzufruct pt dvs, adica veti avea posesia si folosinta imobilului pana la decesul dvs, iar cei doi nuda proprietate.
Va trebuie curator numit de autoritatea tutelara care sa semneze si sa reprezinte copii in actul de donatie.

multumesc pt raspuns , explicati mi va rog pe scurt ce inseamna curator , curator poate fi tatal bebelusului de 6 luni ? in calitate de curator ce drepturi sau obligatii ai ?

Curatorul este numit la cererea dvs pentru a I reprezenta pe copii in act. Ei nu au capacitate de exercitiu deplina nu pot semna acte iar dvs nu I puteti reprezenta pt ca dvs sunteti donatoarea. Va adresati autoritatii tutelare de la domicililul minorilor si printr o dispozitie de curator va fi instituit persoana desemnata de dvs. Poate fi tatal unuia din copii.
Joha a scris:

Curatorul este numit la cererea dvs pentru a I reprezenta pe copii in act. Ei nu au capacitate de exercitiu deplina nu pot semna acte iar dvs nu I puteti reprezenta pt ca dvs sunteti donatoarea. Va adresati autoritatii tutelare de la domicililul minorilor si printr o dispozitie de curator va fi instituit persoana desemnata de dvs. Poate fi tatal unuia din copii.

multumesc !!!
Art. 150

Cazurile de numire a curatorului special

(1) Ori de câte ori între tutore şi minor se ivesc interese contrare, care nu sunt dintre cele ce trebuie să ducă la înlocuirea tutorelui, instanţa de tutelă va numi un curator special.

Alte discuții în legătură

Temeiul de drept pentru vanzare-cumparare incheiata parinti si copii actoru_vlad actoru_vlad Buna ziua. Am urmatoarea speta: Parintii vor sa vanda copiilor minori o casa pe care o detin intr-o statiune de vacanta. Notarul insa spune ca nu se poate ... (vezi toată discuția)
Buna seara! va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la următoarea ... alinagal27@yahoo.com alinagal27@yahoo.com Buna seara! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la următoarea situație: sunt căsătorită și împreuna cu sotul meu avem doi copii: un băiat in ... (vezi toată discuția)
Drepturile minorului Adriana-Corina Adriana-Corina buna am 17 ani si 6 luni....mama mea a decedat in urma cu 11 ani...iar tatal meu in 10.10.2009 dupa moartea mamei mele mi s-a numit un curator..deoarece am ... (vezi toată discuția)