Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anunt incetare cim la revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anunt incetare cim la revisal

Sunt presedinte de bloc. Pe 28.12.2012 administratorul blocului angajat cu CIM timp partial, si-a dat demisia in scris conf.art 81alin.7 CM, care a fost aprobata in sedinta comitetului executiv din 03.01.2013.
Intrebare:
1.Decizia de incetare a contactului de munca incepe cu data de 28.12 2012 sau atunci cand a fost aprobata?
2.Care sunt pasii de urmat si pe cine sa anunt ca s-a incetat acest contract de munca.
multumesc!
1. Demisia nu se aproba . Angajatorul ia act de decizia salariatului si pe cererea lui scrie cu sau fara preaviz.

2. Incetarea c.i.m. ce completeaza si se transmite prin REVISAL la data incetarii ... adica, data de 28.12.2012
Demisia a fost depusa pe 28.12 iar renuntarea la termenul de preaviz s-a hotarat pe data de 03 ianuarie, deci incetarea se face cu data de 3 ianuarie.
Sau mai bine cu data de 4 sa o puteti raporta in termen prin REVISAL (adica astazi)
Nu scrie nicaieri ca renuntarea la preaviz s-a facut in data de 03.01.2013 ... iar data de incetare , daca ar fi sa se ia in calcul ceea ce ati spus dvs, este 03.01.2013 si nu 04.012013,

Asadar, REVISAL trebuia transmit ieri si nu astazi.
Omul spune ca "a fost aprobata" in sedinta din 03.01, deci atunci s-a hotarat incetarea contractului.
Data de 4 era o sugestie practica pentru a putea raporta in termen incetarea.
Nu are cum sa se faca transmiterea in data de 04.01.2013 cand incetarea are loc pe data de 03.01.2013 ... demisia nu se aproba , angajatorul ia numai act de vointa acestuia si nu poate modifica data incetarii raportului de munca ...