avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... obiectele oferite cadou se mai pot recupera pe cale ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

obiectele oferite cadou se mai pot recupera pe cale penala?

Fostul meu iubit mi-a oferit cadou un laptop. De curand ne-am despartit iar acum a depus plangere penala ca sa i-l dau inapoi.Mai poate sa il recupereze? In cazul in care nu il mai am ce se intampla?A declarat ca eu i l-am furat.
Cadoul nu se poate recupera cu o plangere penala.

Se va stabili pe baza de probe daca a fost facut cadou sau a fost furat.
laptopul mi l-a daruit in luna mai 2012 iar plangerea a facut-o acum.nu stiu sigur ce a declarat la politie dar mie mi-a spus ca o sa il declare furat ca are acte la el.maine va trebui sa ma duc la politie si nu stiu ce sa declar.Nu vreau sa il dau inapoi.In septembrie i-am trimis niste bani si am dovada, as putea sa declar ca l-am cumparat de la el?
Puteti declara orice vreti insa politistii nu sunt obligati sa va creada.

In functie de probe se va stabili despre ce este vorba.
Este posibil sa primiti avocat din oficiu daca nu veti avea avocat ales.

Daca are acte de proprietate este greu de spus ce va iesi la ancheta dar nu inseamna nici ca veti iesi bine dvs.
ma ajuta cu ceva faptul ca am hartiile ca i am trimes bani?as putea spune ca l am platit?
Nu cumva dv.ati luat laptopul pentru banii pe care ia-ți dat prietenului si acesta i-a jucat la aparate.
Aceasta spera a mai fost dar era alta versiune daca nu mă insel.

Alte discuții în legătură

Furt maryalice09 maryalice09 Buna ziua. Sunt cu cineva de un an si mi-am petrecut saptamana la el (mentionez ca nu suntem impreuna). Aseara a venit in vizita un prieten de-al lui si au ... (vezi toată discuția)
Vinovat de furt pe nedrept missteeq missteeq buna ziua am 23 de ani si locuiesc impreuna cu iubitul meu . locuim impreuna de 9 luni . eu sunt casnica . eu si concubinul meu ne-am certat , si ca urmare am ... (vezi toată discuția)
Telefon gasit si predat politiei! andra8217 andra8217 Buna ziua, Am patit saptamana asta urmatoarea situatie: - am fost sunata de la politie ca sa ma prezint in legatura cu un telefon mobil care posibil sa fi ... (vezi toată discuția)