Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA...

Societatea X a incheiat un contract de vanzare a unui autoturism in 2012, cu plata in rate.Societatea X a inregistrat iesirea mijlocului fix cat si venitul, la data contractului(2012), urmand a emite facturi cu rata si TVA colectat (solduri 411 si 4428).In fiecare luna se incaseaza rata(5121-411) si se achita tva(4428-4427). Mentionez ca aceste operatiuni nu apar in jurnalul de vanzari.Cum procedez pentru anul 2013, societatea X nu aplica TVA la incasare(cifra>2250000)? #-o
chiar daca plata se face in rate, trebuie colectata tva integral in momentul emiterii facturii de vanzare.