Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

i buna ziua in cazul in care in procedura de insolventa se ajunge la urmarire penala la ce pot sa ma astept ca administrator avand o datorie catre stat de 160.000 ron activele societatii fiind de doar 20%.
Daca as vinde firma cu tot cu datorie (care datorie este numai catre bugetul de stat)mai pot fi tras la raspundere?,as putea vinde firma cu 10000ron dar pe urma tot nu am facut nimic daca tot ajung prin tribunale astept raspuns va multumesc frumos:sorry:
Buna ziua!

Chiar daca am presupune ca v-ati putea "descotorosi" de societate, asta nu inseamna ca nu mai sunteti raspunzator (asta daca sunteti) de administrarea cu rea-vointa a societatii, fapt ce a atras starea de insolventa.

Pentru mai multe detalii, va recomand urmatorul articol>
[ link extern ]

Numai bine!
Ana-Maria Dinescu, Avocat