Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna ziua. Ma gandesc sa imi cumpar o masina cam din 2004-2005 deja inmatriculata in Romania si as vrea sa stiu exact ce taxe se platesc, pentru ca acum nu mai inteleg nimic cu taxele astea. Ma poate lamuri cineva cu privire la acest aspect? Multumesc.
De la 1 Ianuarie a intrat in vigoare din nou taxa de poluare. Daca cumparati masina, iar aceasta a fost bagata in tara dupa 2007 si pentru aceasta s-a platit taxa de poluare la vremea respectiva si nu a fost recuperata, dumneavoastra nu veti mai plati taxa. In concluzie, atunci cand cumparati masina, cereti proprietarului si dovada ca taxa a fost platita si nu a fost recuperata.