Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dobandirea actului de proprietate asupra unui teren.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dobandirea actului de proprietate asupra unui teren.

Buna ziua; vreau sa construiesc o casa pe un teren exploatat de tata din anul1962 cand bunicul a murit.conf legi dupa 1989 sa emis titlu te propritete pe numele bunicului, iar pe verso toti copii bunicului(tata,frati si surorile lui tata),dar numai tata a stapanit acel teren din 1962 si pana la emitertea titlului si dupa adica pana in prezent 2013 ,deci nu s-a dezbatut mostenirea.Si nici frati si surorile lui tata nu au pretenti,ce care mai traiesc, dar nu stiu cum se vor comporta copii unui frate de lui tata care a decedat cu ani in urma.Intrebarea este cu procedez sa intru in posesia unui teren de 300 MPsa imi fac constructia. Suprafata totale este 8000 MP, mie i-mi trebuie numa 300 MP. Bani nu am sa fac dezbaterea intregi mosteniri, poate exista altceva , i-mi puteti da cateva variante de a putea intra in posesia a 300 MP pentru a-mi demara actele pentru construtia unei case.Va multumesc.
Tata, fratii si surorile lui tata trebuie sa faca iesirea din indiviziune pentru terenurile de pe titlu. Daca se inteleg asupra lotizarii e simplu, daca nu, ii asteapta instanta. Cei 300 mp care va intereseaza vor fi ai tatalui si abia dupa iesirea din indiviziune vi-i poate vinde sau dona dupa ce in prealabil a facut si documentatia cadastrala.
Daca aveti bani pentru o constructie noua cred ca veti gasi si pentru lotizari si apoi pentru a intra in posesia celor mult ravniti 300 mp mai ales ca in cazul partajului cheltuielile se impart intre mostenitori. Asta ca sa rezolvati totul legal si sa nu aveti multe alte probleme dupa aceea.