Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Majorarea indemnizatiei de crestere copil - mama somera
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Majorarea indemnizatiei de crestere copil - mama somera

Buna seara si La multi ani!
Am inteles ca indemnizatia pentru crestere copil s-a majorat cu 10%.
Problema mea este urmatoarea: daca am absolvit o forma de invatamant zi si dupa am intrat in somaj (am avut si o luna si jumatate concediu medical), intre timp am nascut mai precis in aprilie, primesc 600 lei indemnizatie plus alocatia copilului 200 lei. Nelamurirea mea este daca ar trebui sa primesc si eu aceasta majorare, sau se aplica doar salariatilor?
Multumesc mult!
Majorarea se aplica doar parintilor in CCC care beneficiau de indemnizatie la nivel procentual din venitul impozabil anterior nașterii copilului.

In cazul dvs. nu se aplica nici o majorare a indemnizatiei.
1. - Nu este vorba de o majorare a indemnizatiei pentru CCC ci de majorarea procentului cu care se calculeaza acesta indemnizatie: 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
- Indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei (chiar daca din calcul iese o valoare mai mica).

2. In cazul dvs., care nu ati avut venituri in cele 12 luni, indemnizatia este de 600 lei pe luna.
Cuantumul indemnziatiei este de 85% media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni incepand cu drepturile aferente lunii octombrie 2012 ... daca in cazul dvs cuantumul indemnizatiei nu s-a raportat la media unor venituri supuse impozitului pe venit realizate in perioada prevazuta de lege , atunci cuantumul nu are cum sa fie modificat prin majorarea respectiva.