Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ACORDAREA CORECTA A INDEMNIZATIEI PENTRU CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ACORDAREA CORECTA A INDEMNIZATIEI PENTRU CRESTERE COPIL

Sunt o mama a unui bebelus de 8 luni si jumatate ,am ales sa stau in prenatal 2 ani ,indemnizatia mea este de 600 lei (in urma salariului minim) + 200 lei alocatia .
pana acum nu am primit nimic in plus la indemnizatie si as vrea sa stiu ce inseamna 85% pentru mine ? voi primi majorat sau raman cu venitul ca pana acum ?
multumesc
Nu vi se majoreaza cuantumul indemnizatiei pentru CCC ... din octombrie 2012 s-a modificat cuantumul indemnizatiei de la 75% la 85% aplicat la media veniturilor nete realizate in cel 12 luni anterioare datei nasterii copilului.

In cazul in care din calcul rezultă un cuantum al indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului mai mic decât 600 lei, cuantumul indemnizaţiei primite va fi de 600 lei.
Inseamna ca in cazul dvs. desi s-a aplicat procentul de 85% la media veniturilor nete pe 12 luni rezultatul a fost tot sub 600 lei pe luna si deci vi s-a mentinut aceasta suma.