avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua
imdemnizatia pentru crestere este doar 85% din salar.
desi daca se face calculul iese undeva la 374 ron pe luna.
asta va fi indemnizatia sau mai este si altceva?
Cel mai recent răspuns: adyna_me , utilizator 14:08, 30 Mai 2013
1. Indemnizatia pentru concvediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Daca din calcul iese o indemnizatie mai mica de 600 lei se acorda 600 lei.
deci 600 ron la care se adauga si alocatia copilului?
Intr-adevar, cuantumul minim al indemnizatiei este de 600 lei la care se adauga si alocatia de stat pentru copil in valoare de 200 lei pana la 2 ani.
multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea indemnizatiei de crestere copil - mama somera RalucaChiriac RalucaChiriac Buna seara si La multi ani! Am inteles ca indemnizatia pentru crestere copil s-a majorat cu 10%. Problema mea este urmatoarea: daca am absolvit o forma de ... (vezi toată discuția)
Lndemnizatie crestere copil la cim 2 ore/zi Vioricamiron Vioricamiron Buna ziua. Poate cineva beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca a lucrat cu CIM 2ore/zi? Stiam ca este un plafon minim de 600 de lei ( ... (vezi toată discuția)
Acordarea corecta a indemnizatiei pentru crestere copil shatterhand shatterhand Sunt o mama a unui bebelus de 8 luni si jumatate ,am ales sa stau in prenatal 2 ani ,indemnizatia mea este de 600 lei (in urma salariului minim) + 200 lei ... (vezi toată discuția)