Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua
imdemnizatia pentru crestere este doar 85% din salar.
desi daca se face calculul iese undeva la 374 ron pe luna.
asta va fi indemnizatia sau mai este si altceva?
1. Indemnizatia pentru concvediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Daca din calcul iese o indemnizatie mai mica de 600 lei se acorda 600 lei.
deci 600 ron la care se adauga si alocatia copilului?
Intr-adevar, cuantumul minim al indemnizatiei este de 600 lei la care se adauga si alocatia de stat pentru copil in valoare de 200 lei pana la 2 ani.
multumesc frumos