Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie crestere copil la CIM 2 ore/zi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie crestere copil la CIM 2 ore/zi

Buna ziua. Poate cineva beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului daca a lucrat cu CIM 2ore/zi? Stiam ca este un plafon minim de 600 de lei ( indemnizatie). Ma puteti informa corect, va rog ?
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor nu conditioneaza solicitarea concediului crestere copil (CCC) si a indemnizatiei aferente de un venit minim din salarii sau de timpul de munca lucrat pe zi.

2. - Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar nu poate fi mai mica de 600 lei lunar.
- La aceasta indemnizatie se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

3. Asadar veti beneficia de CCC si de indemnizatia aferenta chiar daca ati lucrat cu 2 ore pe zi.