Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrebare

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti ce drepturi are un parinte caruia i se naste un copil in luna iunie si care are o vechime in munca de 2 ani si 6 luni,cu contract de munca cu jumatate de norma[4 ore] si cu salariul minim pe economie. Care este cuantumul pentru cresterea si ingrijirea copilului,perioada de acordare si daca la aceasta se adauga si alocatia nou nascutului ?
Va multumesc !
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti venituri din salarii veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Nu conteaza daca aveti CIM cu timp partial si nici cat salariu aveti.

3. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului dar nu mai putin de 600 lei lunar.

4. Veti primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.
Multumesc mult,o zi frumoasa !