Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

buna ziua am si eu o intrebare lucrez de 1 an si 6 luni cu contract de munca si am ramas insarcinata ( mentionez ca contractul este pe o perioada nedeterminata dar ,cu o fractie de norma adica 2 ore pe zi cu salariu brut de 580 ron +prime de pasti si craciun impozate ),pot sa primesc indemnizatie de crestere copil ?si daca da cum se calculeaza ?.Multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate etc.)

2. Nu conteaza ce fel de contract individual de munca aveti, pe perioada determinata sau nedeterminata, cu program normal sau partial si nu conteaza nici ce salariu aveti.

3. - Indemnziatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.
- Daca din calcul reiese o indemnizatie mai mica de 600 lei atunci se acorda 600 lei.

4. Veti mai beneficia si de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.