avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de mama lucrez 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de mama lucrez 4 ore

bunaziua
am ramas insarcinata si as dori sa stiu ce indemnizatie iau tinand cont ca in ultimele 5 lini sant platita numai 4 ore
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:28, 3 Noiembrie 2012
1. Indemnizatia pentru CCC se acorda daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului aveti venituri din salarii sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de un anumit program de lucru, acesta poate fi de 8 ore pe zi sau cu timp partial de lucru.

3. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

4. In functie de varianta de CCC pe care o alegeti indemnizatia pentru CCC este:
- intre 600 - 3400 lei pentru CCC pana la 1 an;
- intre 600 - 1200 lei pentru CCC pana la 2 ani.

5. - Deci indiferent cat iese din calcul, indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei.
- Veti mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil nykoleta2106 nykoleta2106 Buna ziua, momentan sunt angajata,dar si studenta la zi.as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil in cazul in care as ramane fara ... (vezi toată discuția)
In legatura cu indemnizatia pt. cresterea copilului bianca009 bianca009 Buna ziua din decembrie 2013 fac un an de cand m am angajat. Salariul meu brut este 1000 ron si ma intereseaza cum trebuie sa procedez daca vreau sa fac un ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil ioana_2009 ioana_2009 Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile pentru acordarea concediului de crestere a copilului. De asemenea, s-a revenit la situatia in care puteam ... (vezi toată discuția)