Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia de mama lucrez 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia de mama lucrez 4 ore

bunaziua
am ramas insarcinata si as dori sa stiu ce indemnizatie iau tinand cont ca in ultimele 5 lini sant platita numai 4 ore
1. Indemnizatia pentru CCC se acorda daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului aveti venituri din salarii sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de un anumit program de lucru, acesta poate fi de 8 ore pe zi sau cu timp partial de lucru.

3. Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

4. In functie de varianta de CCC pe care o alegeti indemnizatia pentru CCC este:
- intre 600 - 3400 lei pentru CCC pana la 1 an;
- intre 600 - 1200 lei pentru CCC pana la 2 ani.

5. - Deci indiferent cat iese din calcul, indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei.
- Veti mai primi si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar.