Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua!
As dori sa stiu care sunt conditiile pentru acordarea concediului de crestere a copilului.
De asemenea, s-a revenit la situatia in care puteam sta in CCC 2 ani cu indemnizatie de 85% sau inca este actuala legea care permite sa alegem intre cele 2 variante: 1an sau 2ani? Care este legea care reglementeaza in anul 2013 CCC?
De asemenea, este obligatoriu ca tatal sa stea acasa 1 luna in CCC?
Va multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somajm indemnizat, conecdii medicale, concediu de maternitate, CCC etc.).

2. Puteti opta pentru CCC pana la varsta de 1 an sau pana la varsta de 2 ani.

3. Indemnizatia este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului si are urmatoarele limite:
- 600 - 3400 lei, daca optati pentru CCC pana la 1 an;
- 600 - 1200 lei daca optati pentru CCC pana la 2 ani.

4. - Celalalt parinte este obligat sa intre cel putin o luna in CCC.
- Daca nu face acest lucru atunci CCC se reduce cu o luna.

5. Daca celalat parinte nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci CCC nu se mai diminueaza.

6. Cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (completata ultima data cu modificarile aduse de Legea 166/09.10.2012).