avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

buna ziua.va rog sa ma alutati cu niste raspunsuri.situatie f complicata
teren curti-constr intravilan de 320 m2 forma dreptunghiulara cu latura de 12 m la strada.in stinga latura spre alta propr privata.in dreapta teren liber(parcare si spatiu verde neamenajat)propr de stat,in spate teren liber propr de stat acces la aleile dintre blocuri.cum intri pe poarta de la strada in dreapta cladire dreptunghilara lunga de 15 mde-a lungul propr.in dreapta terenul din fata casei cu latura de 3 m pina in spate unde este restul terenului aproximativ patrat.casa 2 proprietari cu proprietate delimitata si separata cu perete comun.eu am 1/3 din cladire partea de la strada si vecinul 2/3 din cladira partea din spate.terenul din actele vecinului din 1972.propr neintabulata la cadastru scrie teren in indiviziune in cota de 2/3 cu drptul de a folosi magazia din continuarea casei in spate si wc-ul din spatele curtii impreuna cu celalalt proprietar.magazia impartita si cu perete comun.intre magazii si casa vecinului loc liber de 1m.adica constructii separate.in rest nu mai spacifica nimic nici o cale de acces spre poarta de la strada ci numai teren in indiviziune.eu cumpar in 2002 si la mine in schita cadastrala apare dezmembrare astfel-teren proprietate exclusiva in fata casei mele ,si cea de sub constructii si pe o alee care trece de la poarta prin fata intregii case de 90 cm pina la magazii propr in indiviziune cu vecinul din curte 1/3 eu si 2/3 el.asadar in fata casei mele ramin 2m latime teren proprietatea mea care oricum este tulburata de vecinul meu pt ca ia apa de la cismeaua mea refuzind sa-si traga utilitati proprii la casa lui.avind in vedere terenul din partea din fata cu constructie cu tot si cel de sub magazie nu detin suprafata din acte de 106 m ci in jur de 75m2.unde este restul de teren?probabil se continua in fata casei vecinului.vecinul ma impovareaza de aceasta cale comuna neputind sa ma ucur de proprietatea de teren nici cea exclusiva din fata casei mele si nici de vreo palma de teren din fata lui sau din spate folosind-o numai pt el.eu ma folosesc de aceasta cale comuna doar sa ajung cu piciorul in spate la magazie f rar.avind in vedere ca vecinul are in spate 2laturi de teren cu deschidere la cale publica as putea iesi din indiviziune?cum s-ar imparti terenul meu daca fac gard intre mine si vecin la limita separarii casei intre noi,stiind ca nu imi ies cei 106 m2 cu cei 7m2 pe care am magazia.daca as renunta si el la magazie sau la accesul la magazie cum s-ar putea imparti?vecinul meu nu este de acord cu iesirea din indiviziune pt ca nu vrea sa iese prin spate.lui ii convine prin fata mea pt ca asa se foloseste de tot terenul din curte eu doar cu trecerea cu piciorul pt magazie si pt intrarea in casa mea pe unde trece si el.convietuirea intre noi este imposibila intrucit ma hartuieste,agreseaza pe mine si coplul meu pt orice cel putin la 2 zile fiind permanent in stare de ebrietate.daca ies din casa striga dupa mine agresindu-ma verbal dar nu de putine ori si fizic.in afara de tulburare de posesie si de abuz in folosinta terenului a avut si amenda penala pt violarea domiciliului meu,pt distrugerea usii mele cu toporul cit si multiple amenzi pt tulburarea linistii si agresiuni etc.un vecin cu tulburari psihice care face ce vrea el pe motiv ca e nebun?nu mai putem fi in siguranta nici noi dar nici casa noastra cu el in aceeasi curte.cum sa ne aparam si sa iesim din indiviziune cu acea cale de acces si sa granituim fara sa pierdem din suprafata terenului pt ca este f mica.si o intrebare.ies din indivizine numai cu calea de acces conform actelor mele sau cu intreaga curte conform actelor lui?
am citit ..chiar am incercat..din pacate, nu inteleg nimic. Nu ar fi mai bine sa reformulati?daca nu, oricum recomand avocat, sa vada actele, sigur exista solutie.

av. Ileana Schwarz
Daca se pot forma doua loturi functionale, cu mentinerea unei cai de acces si nu exista o coproprietate "fortata", puteti iesi din indiviziune.
Daca nu va intelegeti cu vecinul, puteti formula o actiune prin care sa solicitati pronuntarea unei hotarari prin care instanta sa stabileasca anumite masuri pentru folosirea "in mod pasnic" a imobilului de catre vecin!

Av. Cermak Iuliana

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cale de acces ContSters78644 ContSters78644 sint obligata sa las cale de acces vecinului din spatele curtii daca acesta are 2 iesiri prin spate ?latimea terenului din fata casei mele este de 3m de la ... (vezi toată discuția)
Granituire,obligatia de a nu face,complicat ContSters78644 ContSters78644 am deschis un proces de granituire intr-o curte care faptic este comuna,adica nu este despartita de gard.in curte 2 proprietari.eu la strada si celalalt in ... (vezi toată discuția)
Alee acces costinnet costinnet Buna ziua! Ca sa ajung acasa, folosesc o alee de acces care ma deserveste pe mine si inca 2 proprietari, toti locuind la capatul acestei alei. In stanga si ... (vezi toată discuția)