avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... granituire,obligatia de a nu face,complicat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

granituire,obligatia de a nu face,complicat

am deschis un proces de granituire intr-o curte care faptic este comuna,adica nu este despartita de gard.in curte 2 proprietari.eu la strada si celalalt in spate,dar cu 2 laturi ale propr .vecin cu statul(alei blocuri si teren liber-iarba)vecinul iese pe poarta de la strada prin fata mea si eu ma duc in spatele curtii la o magazie a mea prin fata usii lui.intucit nu ne intelegem vreau sa ies din indiviziune.aici e o problema-i actele mele nu scrie teren in indiviziune ci numai pe schita cadastrala s-a facut o dezmembrare cu 2 vinzari inaintea mea unde este cale de acces in indiviziune cu vecinul lata de 90 cm de la poarta pina in spate la magazii,in rest teren delimitat propr exclusive la fiecare in parte.in actele vecinului vechi de 30 ani scrie ca intreg terenul este in indiviziune.avocatul luiface intimpinare si invoca uzucapiunea caii de acces(folosinta de 30 ani impreuna cu vecinul)si recunoasterea acestei cai de acces de catre instanta.apoi cere exceptie si invoca inadmisibilitatea precum ca terenul este in totalitate in indiviziune si nu poate fi granituit depunind diverse acte de vinzare pina in anul 1973 cind vecinii au cumparat invocind ca actele mele sint false.avocata mea face intimpinare si cere iesire din indiviziune a caii de acces,unicul teren aflat in indiviziune .ce se va intimpla avind in vedere capetele de actiune elaborate de av mea pt ca eu i-am spus ca asa se va intimpla.interesul meu este sa ies din indiviziune.sa-mi granituiesc propr.iar vecinul sa iese prin spate unde poate sa-si faca iesire pe 2 laturi.si eu pot sa ajung la magazia mea pe o latura laterala cu conditia sa sparg pt usa in partea opusa sau pot renunta la magazie dar nu si la teren.daca vecinul cistiga ca intreg terenul este in indiviziune si nu mai corespund granituirea si iesirea pe calea de acces,instanta poate inchide procesul pt ca nu am cerut iesirea pt intreg terenul de la inceput?fiind in necunostinta de cauza a situatiei terenului si raportindu-ma la actele mele de propr?cum sa fac sa impart acesta curta si sa scap de traiul in comun cu vecinul?voi mai da explicatii daca e cazul.astept va rog ajutor .multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters78644 , utilizator 15:35, 13 Februarie 2009
Granituirea poate fi ceruta de regula numai de proprietarul unui teren fata de terenurile vecine, ceeaq ce presupune calitatea de p-roprietar exclsuiv. mai inti ar trebui sa iesiti din indiviziune sa ramineti proprietar excluusiv si apoi sa demarati actiunea in granuiturire si alte solicitari bazate pe obligatia de a face.
tocmai asta e propblema.in actul meu de v-c nu scrie ca terenul este in indiviziune.scrie ca vinde teren grevat de sarcini si servituti bla...bla.dupa aceea notarul ia in considerare schita cadastrala si si adauga la contract conform schitei calea de acces in indiviziune iar restul terenului de xm2 proprietate exclusiva unde enumera la n,v,s,est toti propr vecini inclusiv pe vecinul meu cu terenul lui ca si cum ar fi delimitate si curtea lui este vecina cu a mea.in cazul asta trebuia gard intre cele 2 propr cu ideea de a lasa libera calea de acces de 90 cm.conform actului meu de propr cit si aceluia anterior mie prin care a cumparat vinzatorul meu avocata cere granituire pt terenul situat in posesie exclusiva.alta idee este ca in schita se arata ca si terenul din fata casei mele care face parte din calea de acces este tot al meu reesind ca si cum calea de acces ar fi comuna dar ca un fel de servitute comuna (adica fiecare trece pe terenul proprietatea celuilalt .adica in schita celui care vinde vinzatorului meu este numerotata ca fiind parcela exclusiv a mea si exact asa scrie chiar daca e desenata o cale de acces.in schita care cumpar eu nu mai scrie calea de acces ca facind parte din parcela mea exclusiv ,ci scrie ca este cala de acces in indiviziune cu vecinul si la el si la mine.intrebarea mea era cum ies din indiviziune?pe tot terenul din curte.sau numai pe calea de acces?pt ca rezultatul sa fie despartirea celor 2 terenuri din curti constructii si neconstruit avind in vedere ca terenul vecinului nu are caracter de teren infundat si prin calea de acces ramin fara sa ma bucur de propr mea in totalitate fiindu-mi interzisa orice activitate in curtea mea sau de folosinta a terenului de catre vecin abuzind de faptul ca tot terenul este comun si trebuie sa fie el de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune ContSters78644 ContSters78644 buna ziua.va rog sa ma alutati cu niste raspunsuri.situatie f complicata teren curti-constr intravilan de 320 m2 forma dreptunghiulara cu latura de 12 m la ... (vezi toată discuția)
Cale de acces ContSters78644 ContSters78644 sint obligata sa las cale de acces vecinului din spatele curtii daca acesta are 2 iesiri prin spate ?latimea terenului din fata casei mele este de 3m de la ... (vezi toată discuția)
Sfat proces granituire Marathon009 Marathon009 Buna ziua. Am si eu o problema. Locuiesc cu un vecin in curte si suntem coprop. pe o alee de acces ( in acte e mentionate cale de acces si atat pe care eu o ... (vezi toată discuția)